Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział I

Po dziedzińcu poesemańskich koszar maszeruje Batalion i śpiewa. Obchodzi dziedziniec, mija kolumnę ciężarówek amerykańskich; na końcu swojej drogi wchodzi do oszklonej hali, w której do niedawna odbywały się patriotyczne wiece esesmańskie. Narrator siedzi na parapecie okna i obserwuje batalion idący do kościoła na mszę arcybiskupią. W pewnym momencie wypowiada słowa:
„Panowie żołnierze, […] dobrze wypełniliście swój obowiązek wobec ojczyzny, która wszędzie w świecie jest tam, gdzie wy jesteście. Wolno spać dalej”.
Sala, w której znajduje się Tadek, jest nieładna i brzydko pachnie. Są tam żelazne piętrowe łóżka. Mężczyzna przebywa tam z innymi mieszkańcami. Jednym z nich jest podchorąży Kolka, który odłożywszy książkę o Katyniu, zaczyna rozmawiać z Tadkiem o tym, co dzieje się za oknem (o tym, w jaki sposób maszeruje wojsko). Inny współtowarzysz – Stefan – włącza się do rozmowy o tym, w jaki sposób kucharze kradną jedzenie dla Żydówek. W pewnym momencie chory Cygan stwierdza, iż „Polak zawsze głupi. W łyżce wody chce brata utopić”.

Tadek obserwuje to, co dzieje się za bramą strzeżoną przez obcych żołnierzy - tam właśnie jest świat, do którego puszczają za dobre zachowanie. Podchorąży stara się namówić Tadka, aby ten poszedł na mszę. Mężczyzna jednak nie wyraża chęci. Widzi za oknem majora oraz pułkownika, a za nimi żołnierzy niższego stopnia maszerujących jak dzieci za nauczycielem. Stefan wspomina, jak kradł w obozie pożywienie i uratował życie paru polskim oficerom. Tadek natomiast recytuje swój wiersz, który zostaje skrytykowany przez chorążego: „w takim czasie takie głupstwa…”. W tym samym czasie za oknem widać arcybiskupa idącego na mszę.

Rozdział II

Msza. W pierwszym rzędzie siedzi prezes komitetu, dalej Aktor oraz Śpiewaczka, redaktor, komendant obozu, za krzesłami stoi tłum, obok ławek - Batalion. Tadek rozmawia z redaktorem. Ten zaprasza go na gulasz. Mężczyzna przyjmuje zaproszenie.

Na zewnątrz Tadek zauważa dziewczynę siedzącą na walizkach, poduszkach, kołdrach oplecionych sznurkami. Ma niezwykłe oczy, narrator zwraca uwagę na jej niezwykłą urodę. Obok kobiety siedzi profesor. Mężczyźni rozmawiają o nieznajomej- okazuje się, że pochodzi z getta i jest tu przejazdem. Na dziedziniec wychodzą ludzie po nabożeństwie.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Behawioryzm w opowiadaniach Borowskiego
2  Bohater-narrator opowiadań Borowskiego i jego funkcje
3  „U nas, w Auschwitzu…” – plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie


 • Szczerze mówiąc, dziwna jest dla mnie ta książka. Ma niewiele wspólnego z obozową tematyką. Jeśli kogokolwiek interesuje taka tematyka to polecam "Dymy nad Birkenau" Saweryny Szmaglewskiej. Trudna i drastyczna książka aczkolwiek IMO pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych.
  Kamil (kieraz {at} wp.pl)

 • Opowiadania Borowskiego są przesycone takim realizmem,że czytając je współczuje tragicznym losom ich bohaterów. Wielu z nas tematyka obozowa nie jest obca, gdyż jego przodkowie przeżywali taką sama albo i gorszą katorgę. Jestem pełna podziwu dla tych co odeszli i dla tych którzy pozostając przy życiu opowiadają o tym co przeżyli.
  arleta (arlecia15 {at} interia.eu)

 • Zapewne na tragiczną w skutkach decyzję Borowskiego (pozostawił żonę i dzieci) wpłynęły oba czynniki, o których wspomina Klaudia. Borowski jako przedwojenny socjalista musiał odczuwać olbrzymie rozczarowanie pustką i terrorem komunizmu, który zaprzeczał jego indywidualnemu systemowi wartości. Ów zawód w połączeniu z artystyczną (delikatną) duszą bohatera oraz straszliwe przeżycia obozowe poprowadziły go na drogę samobójstwa.
  Paweł (pawlak93 {at} op.pl)

 • wydaje mi się że niektórzy nie wiedzą wg na jaki temat się wypowiadają,opowiadania Borowskiego opisują ból,strach ludzi którzy zostali uwięzieni,torturowani,poniżani...nie została im już żadna godność,nie posiadali żadnych wartości...ale żeby to zrozumieć trzeba zrozumieć, wyobrazić to sobie....
  Mon!ka (minika1 {at} onet.pl)

 • jeśli lubicie tematykę obozową. polecam Wam ksiązki Grzesiuka. 1 to "Boso, ale w ostrogach"- życie w Warszawie przed wojną, i przed wywiezieniem do obozu. 2. "Pięc lat kacetu" niesamowicie przedstawione życie w obozie. jak sobie radzono, co się tam działo. jest jeszcze jedna część, ale jeszcze jej nie przeczytalam
  Jagoda (jadzia_tkd {at} wp.pl)

 • medaliony przedstawiaja moze drastyczniejsze sytuacje, ale u borowskiego chodzi przede wszystkim o opis. nalkowska nie stwarza tak wyraznego klimatu, ktory powoduje u nas dreszcze i gesia skorke.
  ola ()

 • tak dla wyjasnienia to borowski nie powiesił się tylko zagazował(dokonał tego, czego uniknal w obozie)a wiec straszne pietno musiala na nim wywrzec rzeczywistosc obozowa...
  justi (justysia36 {at} interia.pl)

 • sirzelao> skoro cała literatura to absurd i tylko nauki ścisłe się liczą to spróbuj zakomunikowac ten fakt otoczeniu przy pomocy cyfr ewentualnie wzorow zamiast bawic sie w jakies niejodnoznaczne stwierdzenia wyrazane przy pomocy jakze niedoskonalych slow. Mickiewicz czy Borowski wcale Ci nie daja przykladu, oni tylko wysylaja w przestrzen pewien przekaz tak jak Ty to robisz i nikt nie nakazuje Ci sie z tym zgadzac. Masz wlasny rozum-oceniasz mniej wiecej na tym polega zycie. Chce jeszcze podkreslic ze bardzo sobie cenie nauki scisle, tylko poki co czlowieka nie mozna wyrazic jedynie za pomoca liczb. Teoretycznie kiedys pewnie przyjdzie czas ze slowa beda niepotrzebne, ale cholera co to za czasy beda- moment w ktorym odpowiemy sobie na wszystkie pytania, znikna wszelkie watpliwosci i pozostanie nam wegetacja. poki co matura
  Ewelina (ewelaj6 {at} buziaczek.pl)

 • "borowski ma fajne opowiadania, ale akurat te mi sie nie podpobalo ;/ dziwne, nawet nie nawiazuje do tematyki obozowej ... a tamte inne oddaja rzczywistosc obozowa i ta autentycznosc, jak sie to czyta to tak jak bys tam byl .... :)" Jak można napisać, że opowiadania Borowskiego, są "fajne". i nie wiem co to za przyjemność wczuwać się w rzeczywistość obozową. a z Twojej wypowiedzi wynika, że tak właśnie jest. chyba coś z Tobą nie tak. spróbuj zrozumieć tę literaturę i to że mówiąc "fajne" mówisz o śmierci milionów ludzi, opisie okrutnych tortur i głodu. naucz się lepiej dobierać słowa
  Anonim ()


Tagi: