Dzień na Harmenzach - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział I

Narrator siedzi w cieniu kasztanowca, dokręca kluczem złączenia wąskotorowej kolejki. Dookoła są również inni pracujący ludzie: Grecy i Macedończycy. Przychodzi pani Haneczka, znajoma Tadka. Proponuje mężczyźnie jedzenie, jednak ten nie jest głodny. Rozmawiają o mydle, które Tadek miał ofiarować pani Haneczce, a które zostało ukradzione. Następnie narrator rozmawia z Żydem, który wieszał ludzi w lagrze pod Poznaniem. Ci ludzie byli w ten sposób karani za kradzież na przykład bochenka chleba. Powiesił nawet własnego syna. Tadek oburza się. Żyd stara się mu wytłumaczyć, dlaczego zabijał. Mówi, że
„głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia”.
Tadek, odchodząc, mówi do starego człowieka, iż
„[…]dziś będzie na lagrze wybiórka. Mam nadzieję, że razem ze swoimi wrzodami pójdziesz do komina”.

Rozdział II

Narrator opowiada o szynach kolejki, przy których pracuje. Tory chodzą raz tu, raz tam, a w miejscu, gdzie się krzyżują, jest żelazna płyta obrotowa. Półnadzy ludzie podnoszą płytę. On na nich krzyczy, kapo używa przemocy. Tadek rozmawia z kapo. Ten mówi robotnikowi, iż musi skończyć pracę do wieczora. Natomiast więźniowie rozmawiają o wybiórce. Starają się doprowadzić swoje ciało do porządku - masują mięśnie, zakrywają rany. Wiedzą, że jeśli będą wyglądać na chorych, trafią do gazu.

Tadek rozmawia z małym esmanem, że „za rok będą tu bolszewicy”. Esman zauważa zegarek na ręce Tadka, chce, aby ten mu go oddał. Gdy narrator mówi, że nie może, bo zegarek to pamiątka z domu, Niemiec zabiera mu go i rzuca o ścianę. Zdenerwowany Tadek zaczyna nucić „zakazane piosenki”, za co cudem unika kary.

Rozdział III

Opis drogi przez Harmenze. Na drodze mija się mały domek oraz parę metrów grząskiego błota i ziemi z trocinami polanej odkażającą substancją - aby nie przenieść żadnej zarazy na Harmenze. Na drodze rzędem stoją kotły z zupą. Każde komando ma swój własny kocioł. Często więźniowie kłócą się o kotły, oskarżają się o podmienianie ich. Częstym posiłkiem jest zupa pokrzywowa, która składa się z niemal samej wody.

W dalszej części rozdziału narrator opowiada o swojej wizycie u Iwana. Mężczyzna przyniósł mu słoninę od pani Haneczki - w ramach podziękowania za mydło, które prawdopodobnie Iwan ukradł Tadkowi. Oboje uważają, iż wynagrodzenie za dar dla pani Haneczki powinno być większe…

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Geneza opowiadań Borowskiego
2  Narracja opowiadań Borowskiego
3  Człowiek wobec historii w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Dzień na Harmenzach - streszczenie


 • a poza tym Andrzeju, musimy się uczyć o historii pokoleń wcześniejszych. To jest obowiązkiem każdego młodego człowieka, ponieważ jeśli przestalibyśmy uczyć się o naszej historii to stracimy naszą tożsamość narodową, a wtedy już blisko będzie do zagłady naszego narodu. poza tym czytając tego typy literaturę możemy się dowiedzieć jak bardzo cierpieli nasi przodkowie, abyśmy my mogli teraz żyć wolni.
  iza (izabela.dejnarowicz {at} onet.pl)

 • trzeba pamietac o tych którzxy walczyli i znosili takie męki po to aby dzis zaden z nas tego nie przezywał.. pamiec sie nalezy gdyz oni martwili sie najbardziej o zapomniene..
  sudi ()

 • Opowiadania Borowskiego moim zdaniem nie oddają tylu emocji co Medaliony Nałkowskiej, której w prostoście udało się oddać hołd dla ofiar nazizmu. Książeczka ma raptem kilka stron i moim zdaniem dużo bardziej oddaje realia tamtych czasów niż te opowiadania, które po lekturze Medalionów, poza kilkoma miejsami nie zrobiły na mnie większego wrażenia.
  Anonim ()

 • Andrzej, ta literatura uświadamia do czego ludzie są zdolni. Jeśli ktoś patrzy na świat przez różowe okulary, to po przeczytaniu takiego opowiadania, spojrzy chociaż trochę realniej na to co się dzieje do okoła.
  Daniel (omn {at} onet.eu)

 • moim zdaniem taka literatura jest bardzo ciekawa a spraw trudnych i przykrych jak smierc w tych opowiadaniach nie należy pomijać przeciez to jest czesc naszego zycia ktore nie zawsze jest sielanka...Ale nie jestem pesymiata zycie jest piekne:)
  dzordz ()

 • Literatura obozowa jest straszna, trudno do tego się przyzwyczaić, o ile można. Tylko dlaczego my Polacy czytamy te okropności o wojnie, przecież to powinni czytać ci , którzy popełniali te zbrodnie. Oni dzisiaj czytają inne książki , a my wychowujemy młodzież z dołem psychicznym. Po drugie czy ta literatura coś wnosi do życia ?? Nadal są wojny na świecie , gwałty , zabójstwa , porwania. Ludzie są brutalni i okrutni bo taka jest ich natura. Człowiek pozbawiony technologii , prądu stanie się okrutnym mordercą taka jest natura człowieka. Człowiek to najbardziej okrutne i drapieżne zwierze na ziemi.
  Andrzej ()

 • przeciwnie powinniśmy o tym pamiętać i nigdy nie zapominać a żeby to się nie powtórzyło!!!!!!!!!!pamiętać co wojna robi z ludźmi aby to się nie powtórzyło!!!!!!!!!
  she ()

 • Wolę oryginał niż streszczenie, ale jest ok. Nie lubie tematyki wojny i okupacji bo mnie to przeraża i nie pozwala zasnąć. Ale uważam, ze nudy nie ma w tym żadnej. Ktoś, kogo NUDZI cierpienie innych musi byc bardzo małostkowym. Ale oceniajmy nie ludzi a książki :)
  asiq ()

 • jezus maria ludzie ONA PORPOSTU NIE LUBI SIE TEGO UCZYC! ja tez nie lubie czytac o czyjejś krzywdzie. ledwo przeczytalam za dziec iaka psa ktory jeździl koleją. moze ja wlasnie dotyka to ze ludzie cierpieli i jest wrazliwa na to?
  Madzia ()


Tagi: