Proszę państwa do gazu - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Początek opowiadania to obraz obozu. Więźniowie chodzą nago, mimo iż przeszli już odwszenia – ich ubrania zostały już odkażone. Jest upał. Obóz jest ściśle zamknięty. Ludzie chodzą, leżakują pod ścianami i na dachach. Z ostatnich bloków widać FKL. Drogi do krematoriów są puste. Ludzie od rana czekają na obiad. Jedzą zawartość paczek, które otrzymali od rodziny.

Narrator, siedząc z innymi na buksie, spożywa właśnie chleb przywieziony z Warszawy i inne produkty. Rozmawia z towarzyszami (Henri oraz Marsylczyk) o francuskich trunkach, o tym iż Henri obiecał Tadkowi „koszulkę i dziurkowane buty”. Poruszają również temat warunków życia w obozie - twierdzą, iż się poprawiły. Pod buksą, na której siedzą, jakiś rabin czyta hebrajski modlitewnik. Rozmawiają o religii. Marsylczyk twierdzi, iż „religia jest opium dla narodu”. W pewnym momencie pojawia się blokowy i oznajmia, iż „Kanada” odchodzi na rampę. Bohater szybko się zbiera, zabiera napotkanego po drodze Henriego i również biegnie na rampę.

Na miejscu wszyscy razem czekają na paczki. Grecy jedzą resztki pożywienia, jakie znajdują. Następnie Niemcy rozdzielają ludzi: jedni mają rozpakowywać wagony, innych wysyłają „pod schodki” (tu ci z „Kanady” kierują jednych do gazu, innych do lagru). Przyjeżdżają motocykle z oficerami SS. Wchodzą do kantyny, przechadzają się po placu. Nadjeżdża pociąg pełen ludzi za kratami, którzy przyglądają się stacji. Są spragnieni, zmęczeni, nie mają czym oddychać. Jeden z Niemców strzela z karabinu, aby uciszyć pociągowy tłum. Więźniom zgromadzonym na rampie Niemcy każą wziąć jedzenie. Otwierają wagony. Nakazują ludziom wysiąść oraz złożyć swoje rzeczy obok wagonu. Ludzie ci nie wiedzą, co się z nimi stanie. Są przerażeni, pytają o swoją przyszłość. Jedni idą od razu do gazu, inni do lagru, jako siła robocza. Ci słabsi ludzie są wsadzani do samochodów i zagazowywani. Z boku stoi młody esman, który liczy odjeżdżające samochody.

Po opróżnieniu wagonów więźniowie muszą je posprzątać. Wewnątrz jest brudno, w kątach leżą poduszone niemowlęta. Tadek wykonuje polecenia. Nagle do wyczerpanego mężczyzny podchodzi Henri i proponuje coś do picia. Narrator zwierza się przyjacielowi - jest zły na ludzi, którzy idą do gazu, że przez nich musi przebywać na rampie. Narrator opowiada o kobiecie, komendantce FKL-u, która również przyszła na rampę, aby „oglądać swój nabytek” - kobiety, które pójdą do lagru.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bohater-narrator opowiadań Borowskiego i jego funkcje
2  Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
3  „U nas, w Auschwitzu…” – plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Proszę państwa do gazu - streszczenie


 • Kuba ma racje. Ta kobieta, która sama dobrowolnie wsiada do ciężarówki zdaje sobie sprawę że za chwile zginie. Sama mówi: "Już wiem". Drewnowski (znawca twórczości Borowskiego) zalicza jej postawę do niewielkiego grona postaw heroicznych w opowiadaniach Borowskiego. Także jest BŁĄD W TYM STRESZCZENIU i to dość znaczący. Zachęcam do czytania "Ucieczki z kamiennego świata. O Tadeuszu Borowskim." którą napisał już wspomniany Tadeusz Drewnowski.
  Bartek ()

 • Przeczytałem strzeszczenie kilkakrotnie mam wypracowanie na mature ustna z tego i napiszę wam że bardzo mna wstrzasnęło te opowiadanie i zarazem czuję nienawiśc do tych zbrodniarzy. dlatego czuję miłosc do kraju i szacunek do ludzi którzy zgineli w obozach. DZIEKUJĘ
  Kuba (kuba09091991 {at} gmail.com)

 • W książce nie było powiedziane, że to dziecko było tej uciekającej kobiety. Mogło one być oszołomione i pomylić tę kobietę z matką. A kara i tak ją spotkała mimo iż to dziecko mogłoby nie być jej.
  Marta ()

 • warto przeczytać cały tekst bo nie jest długi a wiele ważnych informacji nie ma w tym streszczeniu. A co do obozów to szkoda ze nikt nie pisał o obozach polsko radzieckich po wojnie o tym ze oświecim krotko po wojnie dalej działał tylko ze ofiarami byli niemcy i o tym co tam sie działo ze polacy nie byli lepsi ale fakt tego sie nie mowi :)
  Kacper (delarm {at} onet.eu)

 • zgadzam się z pauliną. My ludzie współcześni nie mamy prawa sądzić ludzi z tamtych ciężkich czasów, nie wiemy co byśmy zrobili w ich sytuacji... Pewnie też jedynym naszym celem było by przeżyć... Dlatego jaką wielką wagę miał w tamtych czasach i ile trzeba było mieć sił żeby porwać sie do walki za OJCZYZNĘ.
  TAG ()

 • wydaje mi sie, ze ta mloda kobieta wiedziala, ze idzie na smierc. autor podkresla to, ze byla bardzo inteligentna. sama wsiadla na samochod, bo wiedziala i chciala to przyjac z godnoscia.
  kuba ()

 • Jak zdesperowana i oszołomiona musiała być kobieta uciekająca przed własnym malutkim dzieckim, które krzyczało "Mamo, mamo... ". Z jednej strony nasze niezrozumienie bo żyjemy w innych czasach, ale być może i my zachowalibyśmy się podobnie... ? Kto wie? Dlatego też myślę, że nie powinniśmy sądzić tych ludzi, ale jedynie dziękować im za wolny kraj...
  Paulina (paulina-meszka {at} wp.pl)

 • Oni nie mieli za dużo do powiedzenia, wolność zawdzięczamy powstaniom i konfliktom zbrojnym przeciwko Niemcom, ale oczywiście szacunek dla wszystkich zabitych w obozach jest.
  do (karolina.kuszmierek {at} amorki.pl (t.miklaszewicz {at} arka.gdynia.pl)

 • Przejmujące opowiadanie... Mieszkam w Oświęcimiu i wielokrotnie byłam w Muzeum Auschwitz. Wstrząsające. A sposób przekazania przez narratora treści - bardzo specyficzny. Jak widać ludzkie postawy były różne... Niesamowite trywializowanie np: "który znakomicie truł wszy w ubraniach i ludzi w komorze gazowej..." Wstrząsające.
  Katarzyna (kaskapol1 {at} interia.pl)


Tagi: