U nas w Auschwitzu… - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowiadanie ma charakter epistolarny i składa się z dziewięciu listów. W pierwszym liście narrator Tadeusz informuje, iż przebywa w obozie w Birkenau: „Wybrano nas kilkunastu z całego Birkenau”

Rozdział I

Narrator, Tadek, wraz z innymi wybrańcami (a było ich zaledwie dwudziestu) zostaje zabrany z obozu Birkenau na kursy sanitarne. Twierdzi, iż będą tam uczeni, jak pomagać chorym kolegom, będą poznawać anatomię człowieka oraz pobierać nauki o chorobach. Tadek wraz z kolegami idzie drogą do Oświęcimia. Następnie razem z przyjacielem Staszkiem zostaje przydzielony do jednego ze szpitalnych bloków.

Całe opowiadanie jest skierowane do kobiety. Tadek obiecuje, iż jak już się nauczy, jak leczyć ludzi, pomoże ukochanej wyjść z choroby. Opowiada historię bardzo chorego prominenta, który leżał na jego bloku. Mężczyzna prosi Tadka, alby po śmierci spalono go osobno. Ten obiecuje mu pomoc, jednak mężczyzna zdrowieje i wraca do lagru. Przysyła Tadkowi kostkę margaryny. Rozdział kończy się stwierdzeniem, iż od prawie miesiąca narrator nie dostaje listu z domu.

Rozdział II

Narrator opowiada o obozie w Oświęcimiu, o którym więźniowie mówią z dumą „U nas w Auschwitzu…” Sam jest w Birkenau i obserwuje to, co dzieje się w obozie oświęcimskim. Nie ma tam apelów, warunki życia są lepsze, ludzie uśmiechają się.

Następnie narrator opowiada o widoku z okna we flegerni. Są tam białe ściany, betonowa podłoga, dużo trzypiętrowych prycz, a przez okno widać drogę do wolności, przez którą czasami przejeżdżają samochody. W pomieszczeniach tych jest również piec, włochate koce na pryczach oraz stół, na którym czasami leży obrus. Narrator mówi o tym niejako z dumą. Okno wychodzi na drogę brzozową, po której Tadek przechadza się po apelach wraz z kolegami. Na jednym ze skrzyżowań znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca dwóch mężczyzn szepczących sobie coś na ucho oraz trzeciego - pochylającego się nad nimi. Płaskorzeźba ta to przestroga, że w obozie każdy może wiedzieć wszystko. Mężczyźni chodzą dumnie, są jedyną „piątką” normalnie ubraną, nie mają „pasiaków”.

Narrator wspomina swoją ukochaną. Mówi, że jej obraz rozmywa mu się w pamięci. Nie może sobie wyobrazić jej teraz - z obciętymi w włosami po tyfusie, leżącej na pryczy. Pamięta ich wspólne rozmowy wcześniej i mówi, że te listy, które pisze teraz, „to są moje z Tobą rozmowy wieczorne”. Tłumaczy, dlaczego ludzie chwalą Auschwitz. Przeszli bardzo ciężką drogę, będąc w innych obozach. Teraz im dobrze, warunki są lepsze. I myślą, że w Birkenau jest źle. Boją się tego miejsca.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tragiczne relacje ojca i syna w opowiadaniu „Dzień na Harmenzach”
2  Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
3  Behawioryzm w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: U nas w Auschwitzu… - streszczenie


 • To nie Auschwitz a sanatorium-o czym on pisze.To już skandal,aby obóz śmierći tak lagodnie przdstawiać.Skończony nieuk.To dla p.Steinbach i Tuska.Wstyd!!!!!
  julian (julian.m {at} wp.pl)

 • Hmm streszczenie sczegolowe ale nie do konca. Ja uwazam ze takie obozy powinny wciaz istniec ale nie dla niewinnych ludzi lecz dla przestepcow. Kazdy z przestepcow gdyby wiedzial co go czega w lagrze nie popelnialby przestepstwa, a tak to wyleguja sie w tych naszych polskich wiezieniach i maja wszystko co potrzeba. Gdyby na nowo powstaly obozy koncentracyjne, przestepczosc na swiecie od razu by zmalala. Takie jest moje zdanie.
  Katarzyna (kasiutex1992 {at} interia.pl)

 • Nacjonalizm to przede wszystkim doktryna polityczna uznająca naród za najwyższą wartość. Nacjonalizm nie jest uczuciem. Patriotyzm to uczucie miłości do własnej ojczyzny. Patriota może mieć różne przekonania polityczne. Tak samo jak może być liberałem czy socjalistą, tak samo może być nacjonalistą. Z tego co widzę w tych komentarzach, niektórzy przypisują pojęciu "nacjonalizm" jakieś dziwne rzeczy.
  Kowalski ()

 • NACJONALIZM NIE JEST PATRIOTYZMEM. Patriotyzm to jest cnota obywatelska, która wyraża krytykę wobec wszelkich dewiacji w kraju. Nacjonalizm to ślepa miłość. "Patriotyzm chce oczyścić kraj, a nacjonalizm wybielić go".
  Maja ()

 • Jak to możliwe według ciebie ,że wszystko co skrajne jest najlepsze? Z reguły wszystkie ''skrajne'' rozwiązanie prowadzą do wielkich tragedii , a skrajna forma patryiotyzmu raczej też nie jest niczym dobrym ,i tu nie ma nic do przekraczania po prostu zło jest złem od początku chociaż ty i tak pewnie jesteś zbyt ograniczony zeby to zrozumieć
  Joeli (theyvekilledmyturtle {at} gmail.com)

 • Po pierwsze jak po tak wstrząsającej lekturze można pisać że wszystko co skrajne jest najlepsze a naziści przekroczyli tylko cienką linię. Odnoszę się w tej chwili do komentarza Goro. Po drugie Tadku obóz odosobnienia to tylko ładna nazwa, fakt realia inne ale założenia podobne: odizolować niewygodne osoby a niedopuszczalne w demokratycznym kraju jest takie traktowanie opozycji jakie odbywało się w II RP. Autorytaryzm prowadzi bowiem do totalitaryzmu nigdy do demokracji.
  Zażenowany ()

 • Popieram - nacjonalizm jest jedyną obroną przed nacjonalizmem tak zachodnim, jak i wschodnim (tam szowinizm). Zachód co nieco zatracił swój nacjonalizm, co ich teraz drogo kosztuje, nie popełniajmy tego błędu. Swoją drogą - ekstra streszczenia, pomocne.
  Ładne mam imię ()

 • Wszystko co skrajne jest najlepsze... Trzeba tylko wiedzieć, że nie można przekroczyć tej cienkiej linii, którą przekroczyli faszyści i naziści. Nacjonalizm wcale nie jest złem. To najbardziej skrajna(i czasami najlepsza) forma patriotyzmu.
  Goro ()

 • Jedynym lekarstwem na nacjonalizm, faszyzm i wszystko co związane z kultem narodu są wartości socjalistyczne w ramach demokratycznych, opowiadanie samo w sobie jest piękne, miło się do niego wraca. Pozdrawiam.
  Atanazy ()

 • Tak to jest wystarczający powód, poniewaz politycy sprawują władzę nie patrząc na potrzeby społeczeństwa tym samym są winni wielu tragedii rodzinnych i nie tylko z racji chociażby niskich zarobkow braku pracy w kraju i emigracji polakow za granice
  Carlos ()

 • {at} Łukasz Dlaczego mielibyśmy więzić posłów w obozach koncentracyjnych? Jest takie coś jak wybory parlamentarne, posłowie dostają się do Sejmu, jeżeli należą do ugrupowania, które uzyskało poparcie obywateli, więc według twojej idiotycznej koncepcji powinno się zamknąć w obozach tych, którzy wybierają tych "złodzieji", bo oni sami się do sejmu nie dostaną, tylko w wyniku poparcia obywateli, więc skoro wybierają złodzieji, to są współodpowiedzialni, czyż nie?
  =] ()

 • Tak. Wyobraź sobie dziecko które nie ma co jeść, albo ludzi których system zjadł. Podczas gdy oni żyją na wysokim poziomie i bawią się w bierki, kręcać jawną bekę z tej raczej mało zabawnej sytuacji. Pozatym taki los sie należał papieżowi Piusowi XII i wszystkim księżom pedofilom - i reszcie polityków żerujących na ludzkiej naiwności, nieważne czy religia czy totalitaryzm, wszystkim którzy świadomie budują swoję szczęście na nieszczęsciu innych.
  Koks (243243 {at} google.pl)

 • co za kretyn z Ciebie łukaszu!! az w glowie sie nie mieści że tak głupi ludzie żyją na ziemi.Nikomu taki los się nie należy!Ty chybaa nie wiesz co mówisz..politykom??tak jak większość tych którzy posiadają wladze chcą sprytem czy przekrętami jak najwięcej zdobyć pieniędzy. To jest powód na to by komus zyczyc smierci tak okrutnej?;|
  paula (poziomka22222 {at} interia.pl)

 • gratuluje ci Łukasz inteligencji.. myślałem że po przeczytaniu tych opowiadań każdy człowiek zrozumie jaka to była nieludzka zbrodnia i chyba nikomu nie można życzyć aby coś takiego przeżył...
  Mefisteas (siner_pl {at} wp.pl)

 • Ja nie uważam, żeby te opowiadanie były w pytę. Czytając je niewiele rozumiem, gdyż pełne są trudnych i skomplikowanych słów, które na marginesie, pierwszy raz widzę na oczy.
  Sandra z Sosnowca ()


Tagi: