Bohaterowie opowiadań Borowskiego - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Żyd Beker - wcześniej przebywał w obozie w Poznaniu, gdzie powiesił swojego syna za kradzież chleba. Jest „człowiekiem zlagrowanym”- uważa, że zabójstwo syna było czynem słusznym, gdyż kradzież pożywienia to jedno z największych przestępstw w obozie. Podobnie jak inni więźniowie żył tak, aby uchronić się przed śmiercią. Nie zważał na innych. Był niedożywiony. W momencie, gdy dowiedział się, że zostanie wysłany do krematorium, przyszedł do Tadka i powiedział:

„Tadek, ale ja byłem tyle czasu taki głodny. Daj mi co zjeść. Na ten ostatni wieczór”.

Iwan- kapo, kradł prezenty (m.in. mydło), które Tadeusz w ramach podziękowania za opiekę przesyłał pani Haneczce. Był pozbawiony wszelkich ludzkich odruchów- nie miał skrupułów, aby dotkliwie pobić Bekera za to, iż zjadł nie swój posiłek. Przyznaje się jednak do kradzieży gęsi, ratując tym samym starego Greka.

„Bitwa pod Grunwaldem”

Kolka- podchorąży, przebywa w jednym pokoju z Tadeuszem, czyta książkę o Katyniu.

Stefan - kolega Tadka, fleger z Birkenau, przebywa w jednym pokoju z Tadkiem. Opowiada, jak kiedyś kradł pożywienie w jednym z obozów i uratował życie kilku polskim oficerom. Podczas wojny bił ludzi, aby przypodobać się esmanom, zostać blokowym i tym samym polepszyć swoją pozycję. Po wojnie został wydalony z obozu razem z Niemką za stwierdzenie o pułkownikach i majorach (którym wcześniej służył):
„Niechby zdechli w obozie, jeszcze bym im pomógł”.

Redaktor - znajomy Tadka, zaprasza go do teatru, gdzie ma znajomości (wchodzą bocznym wejściem). W czasie, gdy Tadek jest na spacerze z Niną, zabiera jego książki, gdyż twierdzi, iż Tadek nie wróci. Nina - Żydówka, przyjeżdża wraz z transportem z getta, „zaprzyjaźnia się” z Tadkiem. Jest bardzo ładna, ma aryjską urodę. Przez 6 lat udawała katoliczkę. Opowiada swoją nieszczęśliwą historię miłosną- przez swoje żydowskie pochodzenie nie mogła być z mężczyzną, którego kochała. Boi się, że trafi do swojego rodzinnego kraju, z którym nie czuje się związana. Prosi Tadka, aby ten towarzyszył jej w dalszej podróży. Jest odważna. Po spacerze z Tadeuszem postanawia przedostać się z powrotem do obozu przez bramę główną. Podczas wspinania na górę gruzu zostaje zastrzelona przez amerykańskiego oficera.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
2  Geneza opowiadań Borowskiego
3  bibliografia



Komentarze: Bohaterowie opowiadań Borowskiego

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 



2018-09-20 17:53:30

Szczerze to uratowalo mi to streszczenie dupsko poniewaz mam jutro na losowe 4 pytania udzielić odpowiedzi..A po 20 stronach ksiazki zaczela mnie denerwowac poprzez styl w jakim zostala napisana.Pozdrawiam


2012-05-02 12:11:12

A mi się wydaje, że więziono go w Birkenau. W "U nas w Auschwitzu" Tadek mówi, że wybrano ich kilkunastu z Birkenau. Natomiast tytułowe słowa wypowiada Żyd, znajomy Tadka. Przy okazji, Auschwitz było miejscem egzekucji, tam mieściły się komory gazowe i krematoria, tam torturowano ludzi i przeprowadzano eksperymenty. Z kolei w Birkenau więźniowie ciężko pracowali, chodzili w pasiakach (taki strój ma większość bohaterów opowiadań), umierali w głodu i wyczerpania.


2010-02-25 22:47:48

Chcę sprostować pewną rzecz, którą wiele osób myli, a mianowicie nie więziono go w Oświęcimiu, a w Auschwitz ("W czasie wojny więziono go w Birkenau, Oświęcimiu oraz w innych obozach koncentracyjnych.") Oświęcim to normalne miasto, Auschwitz to były obóz, a dziś muzeum.


2008-02-07 14:27:04

jeśli chodzi o Tadka to w pewnym momencie było wspomniane, że Maria obwinia się za to, że to przez nią go złapano - po tym jak ona została wywieziona do obozu on przyszedł do jej mieszkania, gdzie byli jacyś mężczyźni - podejrzewam, że wtedy właśnie go złapano i przewieziono na Pawiak, a stamtąd do obozu - a nie tak jak tu napisano - podczas łapanki ulicznej. Ogólnie streszczenie i opracowanie bardzo dobre, praktycznie za każdym razem z nich korzystam - czy przeczytam lekturę, czy też nie :)




Streszczenia książek
Tagi: