Wizja obozów koncentracyjnych przedstawiona w opowiadaniach - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowiadania Tadeusza Borowskiego poruszają tematy bardzo bolesne. Zdarzenia, które autor opisuje, to głównie takie, które przynoszą komuś cierpienie, śmierć. Śmierć nie jest jednak przedmiotem opisu, stanowi raczej tło dla opisywanych sytuacji. Jest ona wszechobecna, nie odstępuje bohaterów ani na krok.

Śmierć grozi za wszystko. Istnieje obozowy regulamin, w którym kary są stopniowane, w zależności od przewinienia. Za najcięższe przewinienie grozi kara śmierci. Jednak według Borowskiego, ten pisany regulamin nie jest przestrzegany przez władze, autor bowiem ani razu nie opisuje w swoich opowiadaniach regulaminowej kary śmierci. Ludzie są karani w inny sposób, „według uznania” tych, którym podlegają. Doskonały przykład znajdujemy w opowiadaniu pt. „Dzień na Harmenzach”, gdzie wartownik wabi więźnia, aby ten przekroczył linię graniczną obozu. Więzień daje się „złapać się w pułapkę” swojego przełożonego, który zestrzela uciekiniera. Za ten czyn Niemiec zostaje wynagrodzony trzema dniami urlopu.

Hierarchia obozowej rzeczywistości układa się tak, że największą władzę i największe prawa ma ten, kto posiada najwyższy tytuł. Prawo stało się tam bezpośrednią funkcją władzy, właściwie można powiedzieć, że przestało istnieć. Tyczy się to oczywiście stosunków panujących wśród Niemców przebywających w obozie i rządzących nim. Zwykły niemiecki wartownik musi tłumaczyć się przed swoimi przełożonymi, natomiast podoficer może nawet zabijać ludzi, nikomu się z tego nie tłumacząc. Pozycja wyższa chroni tylko przed słabszymi. Warto dodać, iż Niemcy są charakteryzowani u Borowskiego bez emocji. Nie ma „dobrych” i „złych” Niemców, nie mają imion, nazwisk, pseudonimów. Władcy obozu są władcami życia i śmierci więźniów, ale i takimi samymi składnikami obozu, jak ich podwładni.

Podobne zasady występują wśród więźniów. Ten, kto ma lepszą pracę, zna reguły obozowego życia oraz posiada pewne znajomości, ma większe szanse na to, iż uda mu się uniknąć śmierci.

Śmierć ludzi w obozie nie ma w sobie nic dramatycznego. Ci, którzy spędzili tu już jakiś czas, uodpornili się na pewne widoki. Nie dziwi ich już obraz tysiąca ludzi idących do komór gazowych („Proszę państwa do gazu.”). Tylko dla osób nowych jest to widok straszny, jednak z biegiem czasu przyzwyczajają się.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Proszę państwa do gazu - streszczenie
2  Warszawa i jej mieszkańcy w opowiadaniach Borowskiego
3  Obraz Holocaustu w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze: Wizja obozów koncentracyjnych przedstawiona w opowiadaniach

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-16 15:43:01

Naprawdę winszuje Wam, to jakie oceny dostaniecie ze sprawdzianu nie jest w żadnym wypadku odzwierciedleniem jakości opracowania na tym portalu, będzie to tylko i wyłącznie wina Waszego lenistwa, żadne opracowanie Was nie uratuje jeśli nie przeczytaliście książki, wiem bo sam w pierwszej klasie liceum czytałem opracowania albo tylko części książki, skończyłem z ocena 3 na koniec roku , w trzeciej klasie mogę mieć piątkę, ponieważ czytam lektury, a opracowania w internecie traktuje jako przypomnienie i utrwalenie wiadomości z książki, moja polonistka jest na tyle skrupulatna, ze ktoś kto nie przeczytał lektury tylko opracowanie może liczyć maksymalnie na dwójkę, chociaż znałby je na pamięć :).


2018-10-09 15:47:17

Ehh, a ja musze napisać pracę z polskiego...nie ma już czasu na czytanie książki, więc pozostaje streszczenie.Zobaczymy na ile uda mi sie przekonać dzięki niemu nauczycielkę, ze przezcytałam ksiązkęe.


2018-10-02 17:38:10

Witam.Tak ogólnie to mam jutro sprawdzian z Borowskiego i jego opowiadań...nie uczyłem się nic:)Przeczytałem to opracowanie...i zobaczymy co dostane:)Pozdrawiam


2018-09-20 22:21:40

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że narrator neguje filozofię Platona, w którą kiedyś szczerze wierzył, bo jakże w obliczu obozowej zagłady moze istnieć piekno i dobro? Niewolników, wznoszących starożtyne budowle przyrównuje do ludzi będących w obozie w Auschwitz. Źródła systemu totalitarnego narrator odnajduje w starożytności-narrator zarzuca fałszowanie historii. Panicznie boi się zwycięstwa Hitlera, dominacji Niemców, wznoszenia monumentalnych budowli, autostrad, które beda budowane rekami `ludzi z obozów.`


2018-09-07 17:45:06

nie wiem czy jest sie czym chwalic, ze nie zna sie tak waznych dziel.. zwlaszcza na forum.. co do opracowania- dosc dobre, chodz moim zdaniem mozna by jeszcze kilka rzeczy ulepszyc
Streszczenia książek
Tagi: