Kim jest bohaterka opowiadania „U nas w Auschwitzu” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ukochana dobrze znała matkę i ojca Tadeusza:
„wystawiają głowy przez kraty zupełnie jak króliki mego ojca, pamiętasz, szare, z jednym oklapniętym uchem”.


Gdy parę aresztowano, znaleziono tam wiele osobistych przedmiotów:
„obok moich książek i wierszy - Twoje perfumy i szlafrok, czerwony jak brokat z obrazów Velasqueza, ciężki, długi (strasznie go lubiłem, w jego ramach wyglądałaś najwspanialej, choć Ci o tym nigdy nie mówiłem)”.


Z tym miejscem wiązały się te piękne wspomnienia:
„Gdybym Ci powiedział wtedy, gdy tańczyliśmy we dwoje w małym pokoiku o pomarańczowym świetle”.

„Pamiętasz nasz pokoik? Litrowy termos, który mi kupiłaś. Nie właził do kieszeni i ostatecznie — ku Twemu oburzeniu — powędrował pod łóżko”.


W czasie rzeczywistym opowiadań, ukochana bohatera nie przypomina już tamtej młodej, roześmianej dziewczyny, lecz on nadal ją kocha: „Mimo pochylonej głowy na gestapo, mimo tyfusu, zapalenia płuc i — krótko obciętych włosów”.

Tytułowa ukochana bohatera z opowiadania „Pożegnanie z Marią” nie jest adresatką listów Tadeusza z tego tekstu. Jej imię – lub imię należące do jakiejś innej Marii - pada kilkukrotnie w jego wspomnieniach:

„Pamiętasz, jak usiadłaś w przerażeniu, gdy Cię aresztowano, pisałaś mi o tym? Ja czytałem u Marii <> (ona też dobierała lekturę), ale nie bardzo wiem, co i jak”;
„Było tak, że czekałem na umówiony Twój telefon od Marii

„Potem czekałem na Twój telefon. Wiedziałem, że musisz zadzwonić, bo przyrzekłaś. Nie dzwoniłaś. Z rana poszedłem do domu, jak zwykle z teczką, z książkami. Zjadłem śniadanie, powiedziałem, że będę na obiedzie i że się bardzo śpieszę, wykręciłem psu ucho i poszedłem do Twojej Matki. Matka była zaniepokojona o Ciebie. Pojechałem tramwajem do Marii”.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dzień na Harmenzach - streszczenie
2  Bohater-narrator opowiadań Borowskiego i jego funkcje
3  Tadeusz Borowski - biografiaKomentarze: Kim jest bohaterka opowiadania „U nas w Auschwitzu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-15 15:50:41

To jak to w końcu jest? Na lekcji utrzymywaliśmy, że adresatką wierszy jest Maria. Sama nie byłam przekonana, ponieważ zauważyłam, że w listach wielokrotnie pada imię "Maria", a przecież Tadeusz nie pisałby do Marii o Marii, prawda? Spytałam o to mojej polonistki (bardzo inteligentnej, o dużej wiedzy), sprawdziła w swoich książkach wszytko na następną lekcję i powiedziała, że pisze on do Marii, a to, że w listach pada jej imię, to zwykłe przemyślenia Tadeusza. Trochę nie daje mi to spokoju. W kilku opracowaniach spotkałam się, że Tadeusz pisze do niejakiej Tuśki.
Streszczenia książek
Tagi: