Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział I

Narrator siedzi w cieniu kasztanowca, dokręca kluczem złączenia wąskotorowej kolejki. Dookoła są również inni pracujący ludzie: Grecy i Macedończycy. Przychodzi pani Haneczka, znajoma Tadka. Proponuje mężczyźnie jedzenie, jednak ten nie jest głodny. Rozmawiają o mydle, które Tadek miał ofiarować pani Haneczce, a które zostało ukradzione. Następnie narrator rozmawia z Żydem, który wieszał ludzi w lagrze pod Poznaniem. Ci ludzie byli w ten sposób karani za kradzież na przykład bochenka chleba. Powiesił nawet własnego syna. Tadek oburza się. Żyd stara się mu wytłumaczyć, dlaczego zabijał. Mówi, że
„głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia”.
Tadek, odchodząc, mówi do starego człowieka, iż
„[…]dziś będzie na lagrze wybiórka. Mam nadzieję, że razem ze swoimi wrzodami pójdziesz do komina”.

Rozdział II

Narrator opowiada o szynach kolejki, przy których pracuje. Tory chodzą raz tu, raz tam, a w miejscu, gdzie się krzyżują, jest żelazna płyta obrotowa. Półnadzy ludzie podnoszą płytę. On na nich krzyczy, kapo używa przemocy. Tadek rozmawia z kapo. Ten mówi robotnikowi, iż musi skończyć pracę do wieczora. Natomiast więźniowie rozmawiają o wybiórce. Starają się doprowadzić swoje ciało do porządku - masują mięśnie, zakrywają rany. Wiedzą, że jeśli będą wyglądać na chorych, trafią do gazu.

Tadek rozmawia z małym esmanem, że „za rok będą tu bolszewicy”. Esman zauważa zegarek na ręce Tadka, chce, aby ten mu go oddał. Gdy narrator mówi, że nie może, bo zegarek to pamiątka z domu, Niemiec zabiera mu go i rzuca o ścianę. Zdenerwowany Tadek zaczyna nucić „zakazane piosenki”, za co cudem unika kary.

Rozdział III

Opis drogi przez Harmenze. Na drodze mija się mały domek oraz parę metrów grząskiego błota i ziemi z trocinami polanej odkażającą substancją - aby nie przenieść żadnej zarazy na Harmenze. Na drodze rzędem stoją kotły z zupą. Każde komando ma swój własny kocioł. Często więźniowie kłócą się o kotły, oskarżają się o podmienianie ich. Częstym posiłkiem jest zupa pokrzywowa, która składa się z niemal samej wody. W dalszej części rozdziału narrator opowiada o swojej wizycie u Iwana. Mężczyzna przyniósł mu słoninę od pani Haneczki - w ramach podziękowania za mydło, które prawdopodobnie Iwan ukradł Tadkowi. Oboje uważają, iż wynagrodzenie za dar dla pani Haneczki powinno być większe…


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Proszę państwa do gazu - streszczenie
2  Motyw Żyda w opowiadaniach Borowskiego
3  Behawioryzm w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze: Dzień na Harmenzach - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-05 14:38:18

Droga Anno mogłabyś powstrzymać się od tych głupich komentarzy o blondynce. Może masz jakieś kompleksy na swoim punkcie ale zachowaj to dla siebie. Popieram Twoją przedmówczynię, że komentarze na tej stronie powinny dotyczyć streszczenia a nie ludzi. "Maturzystka" wyraziła swoje zdanie a Ty mogłabyś okazać trochę tolerancji dla innych i ich zdania. Streszczenie b. dobre. Ogólnie bardzo mi się podobają opowiadania T.Borowskiego. Są wciągające. Współczuję ludziom, którzy przeszli to piekło.


2018-12-04 20:03:20

świetne streszczenie!Zgadzam sie z Ewka ,cytaty to b.dobry pomysl.A co do maturzustki... dziewczyno to jest cos bestialskiego ale prawdziwego. Zobacz jak cierpieli nasi rodacy! Powinnas byc tym zainteresowana i skłonna d refleksji nad tym zagadnieniem.


2018-12-03 20:49:26

Boze, jak mi sie nie podobaja te opowiadania i w ogole cala ta literatura wojny o okupacji. Masakra ! Nudnie opisane, straszne wydarzenia i w ogole... nienawidze sie uczyc o II wojnie !


2018-11-28 17:12:03

Literatura obozowa jest straszna, trudno do tego się przyzwyczaić, o ile można. Tylko dlaczego my Polacy czytamy te okropności o wojnie, przecież to powinni czytać ci , którzy popełniali te zbrodnie. Oni dzisiaj czytają inne książki , a my wychowujemy młodzież z dołem psychicznym. Po drugie czy ta literatura coś wnosi do życia ?? Nadal są wojny na świecie , gwałty , zabójstwa , porwania. Ludzie są brutalni i okrutni bo taka jest ich natura. Człowiek pozbawiony technologii , prądu stanie się okrutnym mordercą taka jest natura człowieka. Człowiek to najbardziej okrutne i drapieżne zwierze na ziemi.


2018-11-23 20:54:51

a poza tym Andrzeju, musimy się uczyć o historii pokoleń wcześniejszych. To jest obowiązkiem każdego młodego człowieka, ponieważ jeśli przestalibyśmy uczyć się o naszej historii to stracimy naszą tożsamość narodową, a wtedy już blisko będzie do zagłady naszego narodu. poza tym czytając tego typy literaturę możemy się dowiedzieć jak bardzo cierpieli nasi przodkowie, abyśmy my mogli teraz żyć wolni.
Streszczenia książek
Tagi: