U nas w Auschwitzu… - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowiadanie ma charakter epistolarny i składa się z dziewięciu listów. W pierwszym liście narrator Tadeusz informuje, iż przebywa w obozie w Birkenau: „Wybrano nas kilkunastu z całego Birkenau”

Rozdział I

Narrator, Tadek, wraz z innymi wybrańcami (a było ich zaledwie dwudziestu) zostaje zabrany z obozu Birkenau na kursy sanitarne. Twierdzi, iż będą tam uczeni, jak pomagać chorym kolegom, będą poznawać anatomię człowieka oraz pobierać nauki o chorobach. Tadek wraz z kolegami idzie drogą do Oświęcimia. Następnie razem z przyjacielem Staszkiem zostaje przydzielony do jednego ze szpitalnych bloków.

Całe opowiadanie jest skierowane do kobiety. Tadek obiecuje, iż jak już się nauczy, jak leczyć ludzi, pomoże ukochanej wyjść z choroby. Opowiada historię bardzo chorego prominenta, który leżał na jego bloku. Mężczyzna prosi Tadka, alby po śmierci spalono go osobno. Ten obiecuje mu pomoc, jednak mężczyzna zdrowieje i wraca do lagru. Przysyła Tadkowi kostkę margaryny. Rozdział kończy się stwierdzeniem, iż od prawie miesiąca narrator nie dostaje listu z domu.

Rozdział II

Narrator opowiada o obozie w Oświęcimiu, o którym więźniowie mówią z dumą „U nas w Auschwitzu…” Sam jest w Birkenau i obserwuje to, co dzieje się w obozie oświęcimskim. Nie ma tam apelów, warunki życia są lepsze, ludzie uśmiechają się.

Następnie narrator opowiada o widoku z okna we flegerni. Są tam białe ściany, betonowa podłoga, dużo trzypiętrowych prycz, a przez okno widać drogę do wolności, przez którą czasami przejeżdżają samochody. W pomieszczeniach tych jest również piec, włochate koce na pryczach oraz stół, na którym czasami leży obrus. Narrator mówi o tym niejako z dumą. Okno wychodzi na drogę brzozową, po której Tadek przechadza się po apelach wraz z kolegami. Na jednym ze skrzyżowań znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca dwóch mężczyzn szepczących sobie coś na ucho oraz trzeciego - pochylającego się nad nimi. Płaskorzeźba ta to przestroga, że w obozie każdy może wiedzieć wszystko. Mężczyźni chodzą dumnie, są jedyną „piątką” normalnie ubraną, nie mają „pasiaków”.Narrator wspomina swoją ukochaną. Mówi, że jej obraz rozmywa mu się w pamięci. Nie może sobie wyobrazić jej teraz - z obciętymi w włosami po tyfusie, leżącej na pryczy. Pamięta ich wspólne rozmowy wcześniej i mówi, że te listy, które pisze teraz, „to są moje z Tobą rozmowy wieczorne”. Tłumaczy, dlaczego ludzie chwalą Auschwitz. Przeszli bardzo ciężką drogę, będąc w innych obozach. Teraz im dobrze, warunki są lepsze. I myślą, że w Birkenau jest źle. Boją się tego miejsca.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Proszę państwa do gazu - streszczenie
2  Bohater-narrator opowiadań Borowskiego i jego funkcje
3  „Ludzie, który szli” – plan wydarzeńKomentarze: U nas w Auschwitzu… - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-15 17:36:01

uwazam ze nalezy przeczytac te opowiadania poniewaz oddaja one cala atmosfere obozow koncentracyjnych:( osoby ktore nigdy tego nie przeczytaja nie beda wiedziec jak niemcy naprawde postepowali z zydami, bylo to strasznie nieludzkie. Az trudno nam, ludziom zyjacym obecnie, ze takie zachwania mogly miec miejsce i dla niemcow bylo to normalne, traktowali zydow jak towar, blleee to bylo obrzydliwe ale prawdziwe i nalezy o tym wiedziec. mimo iz nie przeczytalam calosci, a to ze wzgledu na brak czasu, zamierzam do tego kiedys wrocic i przeczytac ta lekturke, ogolnie to polecam


2018-10-14 21:08:36

Moim zdaniem opowiadania Borowskiego sa badzo dobre (ukazuja oboz w innym swietle - z punktu widzenia osoby na "wyższym" poziomie zycia), mimo iz moze sie to wydawac calkowitym nonsensem, jednak ze chcac zobaczyc sytuacje zwyklego czlowieka w takich warunkach nalezy przeczytac "Inny Świat" - ksiazka napisana prostym jezykiem zawierajaca autentyczne wydazenia i szczegolowe opisy - polecam


2018-10-10 20:53:38

Zapraszam do przeczytania ksiazki "5 lat kacetu" S, Grzesiuka,dowiecie sie jak to było naprawde... Goraco polecam takze ksiazke "Boso ale w ostrogach"


2018-10-10 18:23:52

"U nas w Auschwitzu… - streszczenie - ada (addusia38 {at} wp.pl) Opowiadania w stylu groteski. Praktycznie nie ma w nich makabrycznych opisów. Sa raczej niejednoznacze i jak dla mnie ciagna sie jak flaki z olejem.Cale szczescie sa streszczenia :) Ale od siebie moge polecic bardzo fajna ksiazke Gombrowicza "Inny swiat". Tematyka ta sama co u borowskiego,tylko w innym nieco ujeciu." Jak można napisać że "Inny świat" jest Gombrowicza!! Jest on Grudzińskiego! Takie osoby co nie mają pojęcia co piszą powinny się nie wypowiadać! A ta tematyka jest niezwykle ważna jeśli chodzi o nasz naród.


2018-10-08 22:15:44

do Ady. 'Inny świat' napisał Grudziński nie Gombrowicz :/ zanim polecisz to sie troche zastanów nad autorem. btw. Opowiadania borowskiego to opowiadania behawiorystyczne. nie ma tam groteski, on opisuje rzeczywistość. cóż. powoedzania n w życiu ;p
Streszczenia książek
Tagi: