U nas w Auschwitzu… - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział IX

Tadek wraca do swojego obozu. Szuka kogoś, kto by mógł przekazywać ukochanej listy. Znajduje człowieka, który chodził codziennie na FKL po zmarłe męskie niemowlęta. Tadek obserwuje obóz. Twierdzi, że nic się w nim nie zmieniło.

W niedzielę narrator jest w lagrze na „kontroli wszy”. Po skończonej kontroli spotyka swojego znajomego Żyda. Krótko rozmawiają o tym, co nowego słychać u przyjaciela. Żyd opowiada o nowym sposobie palenia ludzi w kominach. Mówi:

„Te, fleger, u nas, w Auschwitzu, my musimy bawić się, jak umiemy. Jak by szło inaczej wytrzymać? I wsadziwszy ręce w kieszeń odszedł bez pożegnania. Ale to jest nieprawda i groteska, jak cały obóz, jak cały świat.”


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pożegnanie z Marią - streszczenie
2  Cytaty
3  Obraz Holocaustu w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze: U nas w Auschwitzu… - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-18 18:09:02

uwazam że ogólnie opracowanie jest dobre, ale brakuje mi na końcu streszczenia dość waznego faktu, a mianowicie w jaki to nowy sposób palili ludzi... brali czwórkę dzieci z włosami przytykali główkami i podpalali ponoć lepiej się tak rozpalało...


2018-08-16 20:29:23

Tak to jest wystarczający powód, poniewaz politycy sprawują władzę nie patrząc na potrzeby społeczeństwa tym samym są winni wielu tragedii rodzinnych i nie tylko z racji chociażby niskich zarobkow braku pracy w kraju i emigracji polakow za granice


2018-08-15 15:24:32

Tak. Wyobraź sobie dziecko które nie ma co jeść, albo ludzi których system zjadł. Podczas gdy oni żyją na wysokim poziomie i bawią się w bierki, kręcać jawną bekę z tej raczej mało zabawnej sytuacji. Pozatym taki los sie należał papieżowi Piusowi XII i wszystkim księżom pedofilom - i reszcie polityków żerujących na ludzkiej naiwności, nieważne czy religia czy totalitaryzm, wszystkim którzy świadomie budują swoję szczęście na nieszczęsciu innych.


2018-08-12 22:08:34

"Ale od siebie moge polecic bardzo fajna ksiazke Gombrowicza "Inny swiat". " wiesz co, moze Ty lepiej nic nie polecaj... echh... pólinteligenci, wydaje im się że coś wiedzą, atu dupa...


2018-08-12 19:05:30

Moim zdaniem opowiadania Borowskiego to wspaniala ksiazka, poniewaz opowiada ona o czlowieku, ktory jest juz "zlagrowany" i pokazuje swiat Oswiecimski w taki sam sposob jak go bohater widzi. Tadkowi jest coraz lepiej w obozie, bo jego psychika nie jest juz taka jak przed obozem. Nie potari on juz inaczej zyc, dla niego liczy sie to co z niego pozostalo, a pozostalo nie wiele z czlowieka, ktorym byl wczesniej i ja mu sie nie dziwie, bo to jego reakcja obronna na smierc innych, a swoje przezycie. jestem pewna, ze wiekszosc ludzi po takich samych lub podobnych doswiadczeniach nigdy nie wrociloby do normalnosci...poZdRoWiOnKa!
Streszczenia książek
Tagi: