Pożegnanie z Marią - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział I

Maria wraz z Tadkiem siedzą we wnętrzu swojego pokoju. W pokoju tym znajdują się różne rzeczy: talerze z niedojedzoną sałatą, kieliszki. Rozmawiają o poezji. Za oknem widać spalony dom, za spalonym domem jeździły skrzypiące tramwaje. W pokoiku obok słychać patefon. Nagle drzwi do tego pomieszczenia otwierają się. Wchodzi Tomasz z żoną. Mówi do Tadka, iż się nie stara, bo wódki nie ma, po czym odchodzi w kierunku drzwi. Za Tomaszem do kantoru wchodzą taneczne pary, po chwili jednak wychodzą.

Maria twierdzi, że musi iść, gdyż „kierownik prosił, żeby zaczynać wcześniej”. Uznaje, że weźmie ze sobą Szekspira, żeby zrobić go na wtorkowy komplet. Przechodzi do drugiego pokoju. Tu spotyka skrzypka, który usiłuje przygotować się do niedzielnego koncertu poetycko-muzycznego. Na krzesełku huśta się Apoloniusz., obok leży Piotr i dwie dziewczyny.

Do Marii podchodzi Żydówka. Mówi, iż od dawna nie było jej tak dobrze, jak tu, mimo że była śpiewaczką. Dziewczyna jest wystraszona, jej rodzina została „za murami”. Twierdzi, iż jej zdaniem po aryjskiej stronie też będzie getto. W drzwiach pojawia się Tomasz.

Na zewnątrz stoi furman z koniem. Tomasz z Tadkiem otwierają bramę. Na teren wjeżdża wóz napełniony różnymi przedmiotami, podjeżdża pod drewnianą szopę. Rzeczy, które znajdują się na wozie, należą do starszej kobiety. Mężczyźni rozładowują wóz.

Tadek zauważa Marię, podchodzi do niej i pyta, czy ta poczeka do południa. Ona jednak uznaje, że poradzi sobie sama z „rozlewaniem i rozwiezieniem”.

Rozdział II

Jest ranek. Nocą padał śnieg. Furman zdążył już posprzątać wapno z dołu i zawieźć na budowę. Żandarm nadal pilnuje starej szkoły, w której pojawiają się coraz to nowi, uwięzieni ludzie. Potem następuje opis sklepiku paskarskiego - „był małą, zaciszną zatoką”. Przy ladzie spotykają się policjanci z chłopami i handlują ludźmi ze szkoły. Nocą policjanci wypuszczali przez okna budynku tych, za których otrzymali od niego pieniądze
(sklepikarz był pośrednikiem w wykupywaniu ludzi przez rodzinę czy znajomych).

Właścicielem firmy budowlanej jest Inżynier. Jego firma była bardzo dochodowa w czasie wielkiego głodu. Inżynierowi wiodło się dobrze, interes rozwijał się. Dobrze wiodło się też pracownikom Inżyniera. Często płacił on więcej, niż pozwalało ustawodawstwo okupacyjne. Przez trzy miesiące opłacał studia Tadkowi. Często było tak, iż furmani sprzedawali wapno na ulicy i dowozili na budowę niepełne metry. Początkowo Tadek również był nieuczciwy, jednak później zżył się z kierownikiem.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  U nas w Auschwitzu… - streszczenie
2  Bohaterowie opowiadań Borowskiego
3  Znaczenie opowiadań BorowskiegoKomentarze: Pożegnanie z Marią - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-17 14:18:44

jak dla mnie streszczenie spoko. Troche rzeczywiscie za malo szczegolow.Ejj a taki zwrot dla ych co kaza czytac ta beznadziejna ksiazke- Ludzie ja czytam tylko to co mi sie podoba. Narzucone odgornie teksty toleruje zeby nie powiedziec ze lekcewaze. Jesli mam czytac jakas ksiazke w ktorej akcja ciagnie sie jak flaki z olejem -to bardzo mi przykro nie po to mamy tyle literatury na rynku aby przymusowo zadowalac sie taka trescia. Moze Borowski mial dobry pomysl z tym opowiadaniem ale wykonanie wprost zenujace.


2018-10-16 23:17:23

a ja mysle, ze jest całkiem dobre... w sumie jesli sie nie czyta ksiazek to o co mozna miec pretensje do nieudanych streszczen? można je miec tylko do siebie... a jesli sie nie rozumie - peszek... sami wybraliscie streszczenie zamiast ksiazki. Ja czytałam opowiadanie Borowskiego i uwazam, że to streszczenie jest całkiem dobre:)


2018-10-16 15:57:58

Nie powinniście pisać że biblia jest głupią książką skoro nie zapoznaliście się z jej treścią trzeba coś najpierw poznać aby móc to oceniać, A co do wiary w Boga żyjemy w takich czasach że coraz mniej ludzi wierzy w Niego ale mam nadzieję że to się zmieni. A co do miłość to na świecie jest jej dużo trzeba tylko umieć szukać i zadawalać sie zwykłymi gestami a nie szukać czegoś wielkiego za dużo filmów się naoglądaliście... Streszczenie jest ok;)


2018-10-15 21:22:13

książka jest owszem krótka ale za to strasznie nudna, bynajmniej jak dla mnie:/ i doslownie akcja ciągnie sie jak flaki z olejem - o ile w ogole mozna mówić tu o jakiejs akcji:/ dlatego wolę streszczenia niż takie ksiązki:/ a to jest spoko:]


2018-10-14 14:05:57

Niewiem o co wam chodzi. Przeczytałem streszczenie i na lekcji byłem "mądry". Potem z czystej ciekawości przeczytałem oryginał w domu. I szczerze mówiąc, poza kilkom a dronymi (mniej istotnymi) sczególai, niczego nowego się nie dowiedziałem.
Streszczenia książek
Tagi: