Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział I

Maria wraz z Tadkiem siedzą we wnętrzu swojego pokoju. W pokoju tym znajdują się różne rzeczy: talerze z niedojedzoną sałatą, kieliszki. Rozmawiają o poezji. Za oknem widać spalony dom, za spalonym domem jeździły skrzypiące tramwaje. W pokoiku obok słychać patefon. Nagle drzwi do tego pomieszczenia otwierają się. Wchodzi Tomasz z żoną. Mówi do Tadka, iż się nie stara, bo wódki nie ma, po czym odchodzi w kierunku drzwi. Za Tomaszem do kantoru wchodzą taneczne pary, po chwili jednak wychodzą.

Maria twierdzi, że musi iść, gdyż „kierownik prosił, żeby zaczynać wcześniej”. Uznaje, że weźmie ze sobą Szekspira, żeby zrobić go na wtorkowy komplet. Przechodzi do drugiego pokoju. Tu spotyka skrzypka, który usiłuje przygotować się do niedzielnego koncertu poetycko-muzycznego. Na krzesełku huśta się Apoloniusz., obok leży Piotr i dwie dziewczyny.

Do Marii podchodzi Żydówka. Mówi, iż od dawna nie było jej tak dobrze, jak tu, mimo że była śpiewaczką. Dziewczyna jest wystraszona, jej rodzina została „za murami”. Twierdzi, iż jej zdaniem po aryjskiej stronie też będzie getto. W drzwiach pojawia się Tomasz.

Na zewnątrz stoi furman z koniem. Tomasz z Tadkiem otwierają bramę. Na teren wjeżdża wóz napełniony różnymi przedmiotami, podjeżdża pod drewnianą szopę. Rzeczy, które znajdują się na wozie, należą do starszej kobiety. Mężczyźni rozładowują wóz.

Tadek zauważa Marię, podchodzi do niej i pyta, czy ta poczeka do południa. Ona jednak uznaje, że poradzi sobie sama z „rozlewaniem i rozwiezieniem”.

Rozdział II

Jest ranek. Nocą padał śnieg. Furman zdążył już posprzątać wapno z dołu i zawieźć na budowę. Żandarm nadal pilnuje starej szkoły, w której pojawiają się coraz to nowi, uwięzieni ludzie. Potem następuje opis sklepiku paskarskiego - „był małą, zaciszną zatoką”. Przy ladzie spotykają się policjanci z chłopami i handlują ludźmi ze szkoły. Nocą policjanci wypuszczali przez okna budynku tych, za których otrzymali od niego pieniądze
(sklepikarz był pośrednikiem w wykupywaniu ludzi przez rodzinę czy znajomych).

Właścicielem firmy budowlanej jest Inżynier. Jego firma była bardzo dochodowa w czasie wielkiego głodu. Inżynierowi wiodło się dobrze, interes rozwijał się. Dobrze wiodło się też pracownikom Inżyniera. Często płacił on więcej, niż pozwalało ustawodawstwo okupacyjne. Przez trzy miesiące opłacał studia Tadkowi. Często było tak, iż furmani sprzedawali wapno na ulicy i dowozili na budowę niepełne metry. Początkowo Tadek również był nieuczciwy, jednak później zżył się z kierownikiem.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  U nas w Auschwitzu… - streszczenie
2  Bohaterowie opowiadań Borowskiego
3  Znaczenie opowiadań BorowskiegoKomentarze: Pożegnanie z Marią - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-13 18:09:14

Odnośnie pisania o Dekalogu (w dodatku odwróconym), to pragnę zauważyć, że w kontekście Opowiadań Borowskiego nie ma on bezpośredniego związku z Bogiem, tylko z moralnoścuią,postępowaniem człowieka.


2018-12-11 18:27:58

ja jednak zdecydowanie wole inne strze streszceniem... to jest ok ale jak ktos nie przeczytał to maąłoc co z tego wie bo jest powierzchowne i kilka istotnych rzecz pominietych


2018-12-10 20:03:42

Ludzie...! Ta książka ma chyba ze 30 stron! To jest godzina, góra dwie! Lepiej sobie przeczytać lekturę i mieć w głowie wszystkie szczegóły niż streszczenie...Czy to jest "Potop" ?


2018-12-10 17:56:02

Według mnie cierpienie istnieje, bo człowiek sam stworzył ku temu okazję wywołując wojnę. Ja nie jestem pobożną osobą, ale kiedy tak bardzo lekceważę sobie Boga, czuję w środku, że coś jest nie tak. To właśnie pycha człowieka nie pozwala mu zrozumieć i poczuć się odpowiedzialnym za innych ludzi, za świat. Jak sami wiecie, światem nie rządzi tylko przypadek, wszystko jest w naszych rękach i to nie Bóg spowodował wojnę, tylko my. Trochę pokory.


2018-12-10 14:41:16

To streszczenie ratuje mi niejako życie bo czasu nie miałem całości przeczytać... za późno wracam ze szkoły a na następny dzień musiałem poznać kilka informacji. :) Dziękuje autorowi streszczenia :P
Streszczenia książek
Tagi: