Ludzie, którzy szli - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Narrator opowiada o blokowych. Były to Słowaczki, które miały za sobą po parę lat obozu. Jedna z nich – Mirka - miała budę urządzoną na różowo. Kochał się w niej Żyd z komanda Tadka. Żyd kupował dla Mirki jajka i miękko opakowane rzucał przez druty. Kobieta ta była dobra. Kiedyś ściągnęła Tadka i Żyda z dachu, pokazała im chore dziecko, leżące na pryczy i prosiła o pomoc. Chciała je ukryć, żeby nie poszło do gazu. Narrator opowiada również o innej blokowej. Nie miała własnej budy, tylko parę koców rozłożonych na łóżku i parę rozwieszonych na sznurkach zamiast ściany.

Zazwyczaj w obozach warunki życia polepszały się. Zasada była taka, że im gorzej było Niemcom na froncie, tym lepiej więźniom w obozach. Niestety nie dotyczyło to perskiego rynku. Tu cały czas było źle.

Narrator snuje refleksję na temat ludzi, którzy szli na śmierć. Mówi, że nie wiedzieli, iż zaraz spłoną. Patrzyli na Tadka i jego kolegów z politowaniem, rzucali im chleb, zegarki i inne rzeczy za mury obozu. Z dachów, gdzie pracował narrator ze swoimi kolegami, widać było krematoria i palące się stosy. Byli oni świadkami tych okropnych, bezlitosnych mordów. Z końcem lata pociągów przyjeżdżało coraz mniej.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Literatura lagrowa i łagrowa
2  Tadeusz Borowski - biografia
3  Człowiek wobec historii w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Ludzie, którzy szli - streszczenie


 • Zgadzam się że streszczenie bardzo dobre, ale jeśli chodzi o opowiadania, to po przeczytaniu skondensowanych "Medalionów" nic nie mogłam zrozumieć z obszerniejszych opowiadań, dlatego właśnie szukałam streszczenia! :/
  Asia (asiakop {at} op.pl)

 • T. Borowski "odwalił " kawał dobrej roboty , że tak powiem . czytam to i nie moge sie od tych opowiadan oderwac. teraz zyjemy w takich dobrych czasach, a jednak nie doceniamy tego spokoju, spragnieni wiecej dobra! .. to przykre ..
  mała ()

 • zgadzam sie z kolezanka streszczenia naprawde dobre jednak nie az tak jak same opowiadania a wystarczy poswiecic jedynie ok 1h wiecej to chyba nie za wiele?;))
  batz ()

 • cały zbiór opowiadzaań przeczytałam i myśle, że te streszczenia są dobre. Ale szczerze zachęcam do przeczytania całych opowianań. Kurcze czytałam je na jednym wdechu...
  Justyśka ()Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: