Dzień na Harmenzach - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział VII

Wagonik pełen piasku wykoleja się na scheibie. Cztery osoby starają się ustawić ją z powrotem na szyny, w końcu udaje się. Po chwili Tadek ogłasza zbiórkę. Wszyscy idą na antreten. Orientują się jednak, że jest jeszcze za wcześnie, że zbiórki były zazwyczaj później. Nadchodzą esmani oraz posty.

Starsi lagrowcy orientują się, że będzie wybiórka. Tadek dostrzega panią Haneczkę, która patrzy niespokojnie na Iwana. Następuje rewizja. Post Tadka pyta go, skąd ma schowane w torbie jabłka. Ten odpowiada, że z paczki. Jeden z Niemców znajduje u starego Greka w torbie ukradzioną gęś. Kapo chce pobić Greka, jednak esman wydaje komendę, aby nie bić. Zagroził, że jeśli nie powie, skąd ma gęś, zginie. W tym momencie z szeregów występuje Iwan i przyznaje się do winy. Esman karze go za to chłostą po twarzy, po czym każe zapisać numer i złożyć meldunek. Następnie komando dostaje polecenie, aby odmaszerować. Wracając, Tadek spotyka panią Haneczkę. Kobieta ma oczy pełne łez.

Po apelu więźniowie leżą na swoich pryczach. Do Tadka przychodzi Żyd Beker. Twierdzi, że zaraz zabiorą go do komina i prosi o coś do zjedzenie, bo”[…]byłem tyle czasu taki głodny.” Kazik, kolega Tadka, każe mu wejść na buksę i najeść się do syta. Sam zabiera kolegę na szarlotkę.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Problem moralności w opowiadaniach Borowskiego
2  Obraz lagrów w opowiadaniach Borowskiego
3  Obraz Holocaustu w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Dzień na Harmenzach - streszczenie


 • a poza tym Andrzeju, musimy się uczyć o historii pokoleń wcześniejszych. To jest obowiązkiem każdego młodego człowieka, ponieważ jeśli przestalibyśmy uczyć się o naszej historii to stracimy naszą tożsamość narodową, a wtedy już blisko będzie do zagłady naszego narodu. poza tym czytając tego typy literaturę możemy się dowiedzieć jak bardzo cierpieli nasi przodkowie, abyśmy my mogli teraz żyć wolni.
  iza (izabela.dejnarowicz {at} onet.pl)

 • trzeba pamietac o tych którzxy walczyli i znosili takie męki po to aby dzis zaden z nas tego nie przezywał.. pamiec sie nalezy gdyz oni martwili sie najbardziej o zapomniene..
  sudi ()

 • Opowiadania Borowskiego moim zdaniem nie oddają tylu emocji co Medaliony Nałkowskiej, której w prostoście udało się oddać hołd dla ofiar nazizmu. Książeczka ma raptem kilka stron i moim zdaniem dużo bardziej oddaje realia tamtych czasów niż te opowiadania, które po lekturze Medalionów, poza kilkoma miejsami nie zrobiły na mnie większego wrażenia.
  Anonim ()

 • Andrzej, ta literatura uświadamia do czego ludzie są zdolni. Jeśli ktoś patrzy na świat przez różowe okulary, to po przeczytaniu takiego opowiadania, spojrzy chociaż trochę realniej na to co się dzieje do okoła.
  Daniel (omn {at} onet.eu)

 • moim zdaniem taka literatura jest bardzo ciekawa a spraw trudnych i przykrych jak smierc w tych opowiadaniach nie należy pomijać przeciez to jest czesc naszego zycia ktore nie zawsze jest sielanka...Ale nie jestem pesymiata zycie jest piekne:)
  dzordz ()

 • Literatura obozowa jest straszna, trudno do tego się przyzwyczaić, o ile można. Tylko dlaczego my Polacy czytamy te okropności o wojnie, przecież to powinni czytać ci , którzy popełniali te zbrodnie. Oni dzisiaj czytają inne książki , a my wychowujemy młodzież z dołem psychicznym. Po drugie czy ta literatura coś wnosi do życia ?? Nadal są wojny na świecie , gwałty , zabójstwa , porwania. Ludzie są brutalni i okrutni bo taka jest ich natura. Człowiek pozbawiony technologii , prądu stanie się okrutnym mordercą taka jest natura człowieka. Człowiek to najbardziej okrutne i drapieżne zwierze na ziemi.
  Andrzej ()

 • przeciwnie powinniśmy o tym pamiętać i nigdy nie zapominać a żeby to się nie powtórzyło!!!!!!!!!!pamiętać co wojna robi z ludźmi aby to się nie powtórzyło!!!!!!!!!
  she ()

 • Wolę oryginał niż streszczenie, ale jest ok. Nie lubie tematyki wojny i okupacji bo mnie to przeraża i nie pozwala zasnąć. Ale uważam, ze nudy nie ma w tym żadnej. Ktoś, kogo NUDZI cierpienie innych musi byc bardzo małostkowym. Ale oceniajmy nie ludzi a książki :)
  asiq ()

 • jezus maria ludzie ONA PORPOSTU NIE LUBI SIE TEGO UCZYC! ja tez nie lubie czytac o czyjejś krzywdzie. ledwo przeczytalam za dziec iaka psa ktory jeździl koleją. moze ja wlasnie dotyka to ze ludzie cierpieli i jest wrazliwa na to?
  Madzia ()


Tagi: