U nas w Auschwitzu… - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Trzecią rzeczą, która cieszy Tadka, jest fakt ukończenia kursów. Wieczór spędza z Franzem rozmawiając i pijąc herbatę. Młody chłopak mówi o sensie wojny.

Narrator opowiada też o tym, iż dostał dwa listy - od brata i od Staszka. Cieszy go to bardzo, gdyż niepokoił się faktem, iż listy do niego nie dochodzą. Mówi o treści listów. Brat napisał, że wszyscy o nim myślą; o nim i o Marii. Tadek opowiada również Marii o tym, w jaki sposób został aresztowany. Wyznaje, że nigdy nie żałował, iż są razem.

Rozdział IX

Tadek wraca do swojego obozu. Szuka kogoś, kto by mógł przekazywać ukochanej listy. Znajduje człowieka, który chodził codziennie na FKL po zmarłe męskie niemowlęta. Tadek obserwuje obóz. Twierdzi, że nic się w nim nie zmieniło.

W niedzielę narrator jest w lagrze na „kontroli wszy”. Po skończonej kontroli spotyka swojego znajomego Żyda. Krótko rozmawiają o tym, co nowego słychać u przyjaciela. Żyd opowiada o nowym sposobie palenia ludzi w kominach. Mówi:
„Te, fleger, u nas, w Auschwitzu, my musimy bawić się, jak umiemy. Jak by szło inaczej wytrzymać? I wsadziwszy ręce w kieszeń odszedł bez pożegnania. Ale to jest nieprawda i groteska, jak cały obóz, jak cały świat.”


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  „U nas, w Auschwitzu…” – plan wydarzeń
2  Nowatorstwo opowiadań Borowskiego
3  Motyw Żyda w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: U nas w Auschwitzu… - streszczenie


 • To nie Auschwitz a sanatorium-o czym on pisze.To już skandal,aby obóz śmierći tak lagodnie przdstawiać.Skończony nieuk.To dla p.Steinbach i Tuska.Wstyd!!!!!
  julian (julian.m {at} wp.pl)

 • Hmm streszczenie sczegolowe ale nie do konca. Ja uwazam ze takie obozy powinny wciaz istniec ale nie dla niewinnych ludzi lecz dla przestepcow. Kazdy z przestepcow gdyby wiedzial co go czega w lagrze nie popelnialby przestepstwa, a tak to wyleguja sie w tych naszych polskich wiezieniach i maja wszystko co potrzeba. Gdyby na nowo powstaly obozy koncentracyjne, przestepczosc na swiecie od razu by zmalala. Takie jest moje zdanie.
  Katarzyna (kasiutex1992 {at} interia.pl)

 • Nacjonalizm to przede wszystkim doktryna polityczna uznająca naród za najwyższą wartość. Nacjonalizm nie jest uczuciem. Patriotyzm to uczucie miłości do własnej ojczyzny. Patriota może mieć różne przekonania polityczne. Tak samo jak może być liberałem czy socjalistą, tak samo może być nacjonalistą. Z tego co widzę w tych komentarzach, niektórzy przypisują pojęciu "nacjonalizm" jakieś dziwne rzeczy.
  Kowalski ()

 • NACJONALIZM NIE JEST PATRIOTYZMEM. Patriotyzm to jest cnota obywatelska, która wyraża krytykę wobec wszelkich dewiacji w kraju. Nacjonalizm to ślepa miłość. "Patriotyzm chce oczyścić kraj, a nacjonalizm wybielić go".
  Maja ()

 • Jak to możliwe według ciebie ,że wszystko co skrajne jest najlepsze? Z reguły wszystkie ''skrajne'' rozwiązanie prowadzą do wielkich tragedii , a skrajna forma patryiotyzmu raczej też nie jest niczym dobrym ,i tu nie ma nic do przekraczania po prostu zło jest złem od początku chociaż ty i tak pewnie jesteś zbyt ograniczony zeby to zrozumieć
  Joeli (theyvekilledmyturtle {at} gmail.com)

 • Po pierwsze jak po tak wstrząsającej lekturze można pisać że wszystko co skrajne jest najlepsze a naziści przekroczyli tylko cienką linię. Odnoszę się w tej chwili do komentarza Goro. Po drugie Tadku obóz odosobnienia to tylko ładna nazwa, fakt realia inne ale założenia podobne: odizolować niewygodne osoby a niedopuszczalne w demokratycznym kraju jest takie traktowanie opozycji jakie odbywało się w II RP. Autorytaryzm prowadzi bowiem do totalitaryzmu nigdy do demokracji.
  Zażenowany ()

 • Popieram - nacjonalizm jest jedyną obroną przed nacjonalizmem tak zachodnim, jak i wschodnim (tam szowinizm). Zachód co nieco zatracił swój nacjonalizm, co ich teraz drogo kosztuje, nie popełniajmy tego błędu. Swoją drogą - ekstra streszczenia, pomocne.
  Ładne mam imię ()

 • Wszystko co skrajne jest najlepsze... Trzeba tylko wiedzieć, że nie można przekroczyć tej cienkiej linii, którą przekroczyli faszyści i naziści. Nacjonalizm wcale nie jest złem. To najbardziej skrajna(i czasami najlepsza) forma patriotyzmu.
  Goro ()

 • Jedynym lekarstwem na nacjonalizm, faszyzm i wszystko co związane z kultem narodu są wartości socjalistyczne w ramach demokratycznych, opowiadanie samo w sobie jest piękne, miło się do niego wraca. Pozdrawiam.
  Atanazy ()

 • Tak to jest wystarczający powód, poniewaz politycy sprawują władzę nie patrząc na potrzeby społeczeństwa tym samym są winni wielu tragedii rodzinnych i nie tylko z racji chociażby niskich zarobkow braku pracy w kraju i emigracji polakow za granice
  Carlos ()

 • {at} Łukasz Dlaczego mielibyśmy więzić posłów w obozach koncentracyjnych? Jest takie coś jak wybory parlamentarne, posłowie dostają się do Sejmu, jeżeli należą do ugrupowania, które uzyskało poparcie obywateli, więc według twojej idiotycznej koncepcji powinno się zamknąć w obozach tych, którzy wybierają tych "złodzieji", bo oni sami się do sejmu nie dostaną, tylko w wyniku poparcia obywateli, więc skoro wybierają złodzieji, to są współodpowiedzialni, czyż nie?
  =] ()

 • Tak. Wyobraź sobie dziecko które nie ma co jeść, albo ludzi których system zjadł. Podczas gdy oni żyją na wysokim poziomie i bawią się w bierki, kręcać jawną bekę z tej raczej mało zabawnej sytuacji. Pozatym taki los sie należał papieżowi Piusowi XII i wszystkim księżom pedofilom - i reszcie polityków żerujących na ludzkiej naiwności, nieważne czy religia czy totalitaryzm, wszystkim którzy świadomie budują swoję szczęście na nieszczęsciu innych.
  Koks (243243 {at} google.pl)

 • co za kretyn z Ciebie łukaszu!! az w glowie sie nie mieści że tak głupi ludzie żyją na ziemi.Nikomu taki los się nie należy!Ty chybaa nie wiesz co mówisz..politykom??tak jak większość tych którzy posiadają wladze chcą sprytem czy przekrętami jak najwięcej zdobyć pieniędzy. To jest powód na to by komus zyczyc smierci tak okrutnej?;|
  paula (poziomka22222 {at} interia.pl)

 • gratuluje ci Łukasz inteligencji.. myślałem że po przeczytaniu tych opowiadań każdy człowiek zrozumie jaka to była nieludzka zbrodnia i chyba nikomu nie można życzyć aby coś takiego przeżył...
  Mefisteas (siner_pl {at} wp.pl)

 • Ja nie uważam, żeby te opowiadanie były w pytę. Czytając je niewiele rozumiem, gdyż pełne są trudnych i skomplikowanych słów, które na marginesie, pierwszy raz widzę na oczy.
  Sandra z Sosnowca ()


Tagi: