U nas w Auschwitzu… - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Trzecią rzeczą, która cieszy Tadka, jest fakt ukończenia kursów. Wieczór spędza z Franzem rozmawiając i pijąc herbatę. Młody chłopak mówi o sensie wojny.

Narrator opowiada też o tym, iż dostał dwa listy - od brata i od Staszka. Cieszy go to bardzo, gdyż niepokoił się faktem, iż listy do niego nie dochodzą. Mówi o treści listów. Brat napisał, że wszyscy o nim myślą; o nim i o Marii. Tadek opowiada również Marii o tym, w jaki sposób został aresztowany. Wyznaje, że nigdy nie żałował, iż są razem.

Rozdział IX

Tadek wraca do swojego obozu. Szuka kogoś, kto by mógł przekazywać ukochanej listy. Znajduje człowieka, który chodził codziennie na FKL po zmarłe męskie niemowlęta. Tadek obserwuje obóz. Twierdzi, że nic się w nim nie zmieniło.

W niedzielę narrator jest w lagrze na „kontroli wszy”. Po skończonej kontroli spotyka swojego znajomego Żyda. Krótko rozmawiają o tym, co nowego słychać u przyjaciela. Żyd opowiada o nowym sposobie palenia ludzi w kominach. Mówi:

„Te, fleger, u nas, w Auschwitzu, my musimy bawić się, jak umiemy. Jak by szło inaczej wytrzymać? I wsadziwszy ręce w kieszeń odszedł bez pożegnania. Ale to jest nieprawda i groteska, jak cały obóz, jak cały świat.”


Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Behawioryzm w opowiadaniach Borowskiego
2  Motyw Żyda w opowiadaniach Borowskiego
3  Znaczenie opowiadań BorowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: U nas w Auschwitzu… - streszczenie


 • julian.m nazywasz Borowskiego skończonym nieukiem? Są granice. Nie masz wiedzy jakiejkolwiek, więc nie szarżuj! Być może nie potrafisz zrozumieć postawy Borowskiego, ale ona nie wzięła się z niczego. Zachęcam do przeczytania, genialnej książki "Ucieczka z kamiennego świata. O Tadeuszu Borowskim" którą napisał Tadeusz Drewnowski. Wszystko jest tam wyjaśnione. Być może coś wtedy zrozumiesz. A na przyszłość: nie wiesz, nie wypowiadaj się.
  Bartek ()

 • Katarzyna-chyba jeśli już to obozy pracy-bo sam obóz koncentracyjny zakłada w głównej mierze eksterminację ludności a nie jej wykorzystanie jako siły roboczej choć i to w konsekwencji też się działo.
  ewelina ()

 • Ślepa wiara w cokolwiek jest aktem skrajnego debilizmu. Doprawdy, nie rozumiem jak można robić cnotę z łatwowierności i podatności na manipulację. Nie wierzę w "swój" kraj którym jest polska i tak samo bym w niego nie wierzył gdybym urodził się w innym kraju. Bawi mnie, kiedy łysy pedałek w białych kablach śmieje się z afrykańskich plemion tłukących się dzidami, nie widząc że człowiek wszędzie robi dokładnie to samo tylko na większą skalę. Wszędzie wbija się młodym do głowy żeby kochali swój kraj, a oddanie za niego życia będzie bohaterstwem. Szkoda że nigdzie się nie uczy szanować drugiego człowieka. Ludzie wiecznie są dumni z tego że są ludźmi, że urodzili się w danym kraju, a to nie jest żaden powód do dumy. Ruszenie dupy i zrobienie czegoś żeby było lepiej na tym chujowym świecie (niekoniecznie sobie) może być powodem do dumy. Katarzyna uważa że stworzenie obozów koncentracyjnych byłoby dla świata remedium na zło. Nie wiem czy jest sens to komentować, ale znając ludzi jeszcze by ją ktoś poparł. Moim zdaniem (wiem że to może być dla niektórych szok), przestępca przed popełnieniem zbrodni nie rozmyśla sobie do jakiego fajnego i cieplutkiego wiezienia trafi, wiec czemu miałby nie zabić kogoś cegłówką. Ponadto (uwaga- kolejna szokująca informacja!) nie każdy kto jest w więzieniu jest złym człowiekiem, a nawet nie każdy jest winny! Niesamowite, prawda? Chciałbym zobaczyć minę Katarzyny, kiedy po zabiciu bijącego ją męża jej nowe miejsce zamieszkania przywitało by ją radosnym "arbeit macht frei", kurwa. Odechciałoby jej się sprawiedliwości. Sory za długi tekst, ale czasami naprawdę człowieka może szlag trafić.
  Kuba ()

 • {at} Maja Radzę ci sięgnąć do definicji pojęcia NACJONALIZM. Nacjonalizm w odróżnieniu od szowinizmu dostrzega wady narodu, i chce je zlikwidować. Niemiecki Narodowy Socjalizm(Nazizm) dążył do "wybielenia" rasy.
  Bobi (grubybenek {at} gmail.com)

 • Demokracja, to obóz koncentracyjny, w którym każdy może być oprawcą lub ofiarą, lub też jednym i drugim na raz kochani. Zniewolić może nas każdy, bo jest demokracja, czyli możemy zniewolić się również sami, a przynajmniej wyrazić na to zgodę. Wolność w demokracji jest tylko pozorna.
  Krzyś (krzysztofprzybylski2 {at} wp.pl)

 • do Oli (oliwia.b {at} interia.pl) odezwala sie ta co na chyba wiekszosc patrzy z gory, tez wszystkich rozumow nie pozjadalas wiec zamiast od razu pisac takim jezykiem poprostu wyraz zdanie i przekonaj nie jestes od nikogo lepsza, czlowieka ksztaltuje srodowisko, doswiadczenia i geny, stad tez jego przekonania i ewentualna niewiedza zachecam do refleksji choc sensu to i tak chyba nie ma bo czlowiek w codziennym zyciu poprostu sie zapomina i nie zachowuje w sposob idealny mimo doswiadczenia, ktore posiadl elomelo;]
  Uno (Dos)

 • kasiutex1992 - przepraszam, że użyję niestosownego języka, ale... Kasiu, wstań od komputera, weź rewolwer i pierdolnij sobie w swój pusty łeb. Dziękuję z góry.
  Gabriel (gabriel {at} email.com)

 • {at} julian.m całkiem już Ci mózg wypaliło kretynie, nawet w kontekście opowiadań Borowskiego (o których nie masz zielonego pojęcia, co pokazałeś) musisz zahaczyć o Tuska. Wiążesz go z panią Steinbach (która faktycznie ma nie po kolei), o co Ci chodzi?
  ipag ()

 • do: julian.m jakbyś uważał w szkole to byś wiedział, że Borowski zastosował tutaj technikę behawiorystyczną. a w tej technice przekazuje się tylko suche fakty, nie ma tutaj miejsca na emocje.
  Paulina ()


Tagi: