U nas w Auschwitzu… - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następuje refleksja na temat postępowania ludzi w obozach, na temat ich życia w tych trudnych warunkach.. Narrator twierdzi, że to może właśnie nadzieja na to, że uda się przeżyć, nakazuje ludziom tak postępować. Nadzieja na to, że kiedyś będą normalnie żyć.

Rozdział VI

Narrator mówi o kryminalistach, czyli „ochotnikach” do wojska, którzy od paru dni codziennie w godzinach południowych wymaszerowują na ulicę i śpiewają „Morgen nach Heimat”. Są oni w obozie niedługo, a już dopuścili się kradzieży, zdemolowali puff. Idą w rzędzie. Na końcu kolumny narrator zauważa Kurta - człowieka, który odnalazł Marię i nosił dla niej listy. Tadek zaprasza go na obiad. Podczas obiadu Kurt opowiada swoją historię, po czym wszyscy zaczynają rozmawiać o obozach, o życiu, o morderczej podróży pociągiem do Auschwitz. Tadek opowiada historię o Żydzie, który posłał swojego ojca do gazu. Następnie fleger przytacza historię o chłopcu, któremu robił opatrunki, a Kurt wspomina Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy to na placu obok choinki powieszono dwóch ludzi, którzy chcieli uciec z obozu.

Rozdział VII

Refleksja nad sposobem traktowania ludzi w obozach - tu człowiek nie ma nic swojego, wszystko należy do Niemców. Ludzie są tylko po to, aby pracować, daje się im tylko tyle, aby mieli siłę, aby żyć. Narrator wspomina średniowiecze oraz ówczesną zmowę ludzi wolnych przeciw niewolnikom.

Narrator zastanawia się, co będzie z nami (Polakami), jeśli Niemcy wygrają…?? Nikt nie będzie wiedział o naszej ciężkiej pracy, nikt nie będzie wiedział, co tak naprawdę przeżyli Polacy w obozach pracy. I nikt nie będzie wiedział, ile pracy włożyli w to, co powstało… A ilu ich zginęło… A Niemcy, ich niemieckie firmy, czerpią tylko korzyści z tego, co dają z siebie Polacy. Kiedyś Niemcy powinni odpłacić się nam tym samym - ciężką pracą.

Rozdział VIII

Tadek twierdzi, że jest szczęśliwy. Codziennie rano chodzi z Kurtem do elektryka i przekazuje listy dla ukochanej. Później elektryk przynosi od niej odpowiedź od. Ponadto w obozie Tadka odbywa się ślub pewnego Hiszpana z Francuzką (gdyż mieli oni już dziecko). Przebrano go w garnitur, urządzono ślub, dano apartament na noc poślubną. Następnego dnia Francuzkę odesłano, a Hiszpan w starym pasiastym stroju wrócił do pracy.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Bitwa pod Grunwaldem” – plan wydarzeń
2  Obraz Holocaustu w opowiadaniach Borowskiego
3  Kim jest bohaterka opowiadania „U nas w Auschwitzu”Komentarze
artykuł / utwór: U nas w Auschwitzu… - streszczenie


 • To nie Auschwitz a sanatorium-o czym on pisze.To już skandal,aby obóz śmierći tak lagodnie przdstawiać.Skończony nieuk.To dla p.Steinbach i Tuska.Wstyd!!!!!
  julian (julian.m {at} wp.pl)

 • Hmm streszczenie sczegolowe ale nie do konca. Ja uwazam ze takie obozy powinny wciaz istniec ale nie dla niewinnych ludzi lecz dla przestepcow. Kazdy z przestepcow gdyby wiedzial co go czega w lagrze nie popelnialby przestepstwa, a tak to wyleguja sie w tych naszych polskich wiezieniach i maja wszystko co potrzeba. Gdyby na nowo powstaly obozy koncentracyjne, przestepczosc na swiecie od razu by zmalala. Takie jest moje zdanie.
  Katarzyna (kasiutex1992 {at} interia.pl)

 • Nacjonalizm to przede wszystkim doktryna polityczna uznająca naród za najwyższą wartość. Nacjonalizm nie jest uczuciem. Patriotyzm to uczucie miłości do własnej ojczyzny. Patriota może mieć różne przekonania polityczne. Tak samo jak może być liberałem czy socjalistą, tak samo może być nacjonalistą. Z tego co widzę w tych komentarzach, niektórzy przypisują pojęciu "nacjonalizm" jakieś dziwne rzeczy.
  Kowalski ()

 • NACJONALIZM NIE JEST PATRIOTYZMEM. Patriotyzm to jest cnota obywatelska, która wyraża krytykę wobec wszelkich dewiacji w kraju. Nacjonalizm to ślepa miłość. "Patriotyzm chce oczyścić kraj, a nacjonalizm wybielić go".
  Maja ()

 • Jak to możliwe według ciebie ,że wszystko co skrajne jest najlepsze? Z reguły wszystkie ''skrajne'' rozwiązanie prowadzą do wielkich tragedii , a skrajna forma patryiotyzmu raczej też nie jest niczym dobrym ,i tu nie ma nic do przekraczania po prostu zło jest złem od początku chociaż ty i tak pewnie jesteś zbyt ograniczony zeby to zrozumieć
  Joeli (theyvekilledmyturtle {at} gmail.com)

 • Po pierwsze jak po tak wstrząsającej lekturze można pisać że wszystko co skrajne jest najlepsze a naziści przekroczyli tylko cienką linię. Odnoszę się w tej chwili do komentarza Goro. Po drugie Tadku obóz odosobnienia to tylko ładna nazwa, fakt realia inne ale założenia podobne: odizolować niewygodne osoby a niedopuszczalne w demokratycznym kraju jest takie traktowanie opozycji jakie odbywało się w II RP. Autorytaryzm prowadzi bowiem do totalitaryzmu nigdy do demokracji.
  Zażenowany ()

 • Popieram - nacjonalizm jest jedyną obroną przed nacjonalizmem tak zachodnim, jak i wschodnim (tam szowinizm). Zachód co nieco zatracił swój nacjonalizm, co ich teraz drogo kosztuje, nie popełniajmy tego błędu. Swoją drogą - ekstra streszczenia, pomocne.
  Ładne mam imię ()

 • Wszystko co skrajne jest najlepsze... Trzeba tylko wiedzieć, że nie można przekroczyć tej cienkiej linii, którą przekroczyli faszyści i naziści. Nacjonalizm wcale nie jest złem. To najbardziej skrajna(i czasami najlepsza) forma patriotyzmu.
  Goro ()

 • Jedynym lekarstwem na nacjonalizm, faszyzm i wszystko co związane z kultem narodu są wartości socjalistyczne w ramach demokratycznych, opowiadanie samo w sobie jest piękne, miło się do niego wraca. Pozdrawiam.
  Atanazy ()

 • Tak to jest wystarczający powód, poniewaz politycy sprawują władzę nie patrząc na potrzeby społeczeństwa tym samym są winni wielu tragedii rodzinnych i nie tylko z racji chociażby niskich zarobkow braku pracy w kraju i emigracji polakow za granice
  Carlos ()

 • {at} Łukasz Dlaczego mielibyśmy więzić posłów w obozach koncentracyjnych? Jest takie coś jak wybory parlamentarne, posłowie dostają się do Sejmu, jeżeli należą do ugrupowania, które uzyskało poparcie obywateli, więc według twojej idiotycznej koncepcji powinno się zamknąć w obozach tych, którzy wybierają tych "złodzieji", bo oni sami się do sejmu nie dostaną, tylko w wyniku poparcia obywateli, więc skoro wybierają złodzieji, to są współodpowiedzialni, czyż nie?
  =] ()

 • Tak. Wyobraź sobie dziecko które nie ma co jeść, albo ludzi których system zjadł. Podczas gdy oni żyją na wysokim poziomie i bawią się w bierki, kręcać jawną bekę z tej raczej mało zabawnej sytuacji. Pozatym taki los sie należał papieżowi Piusowi XII i wszystkim księżom pedofilom - i reszcie polityków żerujących na ludzkiej naiwności, nieważne czy religia czy totalitaryzm, wszystkim którzy świadomie budują swoję szczęście na nieszczęsciu innych.
  Koks (243243 {at} google.pl)

 • co za kretyn z Ciebie łukaszu!! az w glowie sie nie mieści że tak głupi ludzie żyją na ziemi.Nikomu taki los się nie należy!Ty chybaa nie wiesz co mówisz..politykom??tak jak większość tych którzy posiadają wladze chcą sprytem czy przekrętami jak najwięcej zdobyć pieniędzy. To jest powód na to by komus zyczyc smierci tak okrutnej?;|
  paula (poziomka22222 {at} interia.pl)

 • gratuluje ci Łukasz inteligencji.. myślałem że po przeczytaniu tych opowiadań każdy człowiek zrozumie jaka to była nieludzka zbrodnia i chyba nikomu nie można życzyć aby coś takiego przeżył...
  Mefisteas (siner_pl {at} wp.pl)

 • Ja nie uważam, żeby te opowiadanie były w pytę. Czytając je niewiele rozumiem, gdyż pełne są trudnych i skomplikowanych słów, które na marginesie, pierwszy raz widzę na oczy.
  Sandra z Sosnowca ()


Tagi: