Pożegnanie z Marią - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kierownik rozmawia z Tadkiem. Twierdzi, ze łatwiej by było, gdyby posiadał własny skład. W tym czasie żołnierz przelicza pieniądze, żegna się i wychodził. Furman odjeżdża.

Nadchodzi wieczór, Ulica ożywa. Od sklepikarza wychodzą policjanci na służbę, traktor dostarcza cement do firmy. Tadek rozmawia z kierownikiem. Mówi, że boi się o Marię. Mężczyźni wychodzą razem do sklepu kupić coś na kolację. Łapanka trwa nadal. Są pogłoski, że zaczęto łapać Polaków. Sklepikarz pyta Tadka, czy pani doktorowa wyprowadza się. Ten odpowiada mu, że zmienia tylko miejsce zamieszkania. Powraca do getta, tam, gdzie jest jej córka.

Jest wieczór. Na ulicy odbywa się łapanka. Tadek spogląda do wnętrza jednego z aut i dostrzega tam stojącą obok jednego z żandarmów Marię. Kobieta podnosi ręce ku piersiom, jakby w geście pożegnania. Patrzy w twarz ukochanego i rozchyla wargi, jakby chciała coś powiedzieć. Samochód rusza. Narrator dowiedział się dużo później, iż jego ukochana została przewieziona do obozu nad morzem, gdzie została zamordowana w komorze gazowej.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Cytaty
2  „Dzień na Harmenzach” – plan wydarzeń
3  Nihilizm czy obrona przed nihilizmem – ocena postępowania bohaterów opowiadań BorowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Pożegnanie z Marią - streszczenie


 • Ja jestem podobnego zdania co "Tomek (hackman128 {at} gmail.com)" Gdyż dla mnie te opowiadania są zbyt ciężkie, jestem dość wrażliwą osobą, wzruszam się byle czym i nie potrafię tego powstrzymać i owszem mogę wiedzieć jak wyglądało życie w tamtych czasach, aczkolwiek niektóre szczegóły są za mocne, przerażają mnie, myślę że powinna być większa cenzura w książce jeśli jest zaliczana do lektur w liceum. Takie samo mam zdanie do lektury Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem", sytuacja gdzie matka zjada kawałek swojego zmarłego syna z powodu głodu jest dla mnie zbyt przerażająca- horror
  Ciastko ()

 • czytam komentarze do streszczenia i jednego nie rozumiem o co chodzi wam , mówicie o Wierze, Bogu, a tutaj jest ukazane życie obozowe w czasie II Wojny Światowej,jest to przykra historia, dzieje Ziemi jakie miały miejsce w latach 40 naszej ery, przemoc zawsze miała miejsce i nie jest to związane z wiarą. Wiara jest w każdym osobno, każdy odbiera ją inaczej, co do Biblii są to słowa pisane przez człowieka dla człowieka, jedni ich potrzebują inni nie. Proszę więc umieszczajcie takie komentarze na innych forach bardziej do tego stosownych
  dorota (dorica {at} o2.pl)

 • To napiszcie mi, DRODZY WIERNI za 20 lat, jak Bóg i Kościół Was wspomógł :-) Tylko nie płaczcie, ze macie 5cioro dzieci, bo kościół zabrania antykoncepcji, a pracujecie za 1500 złotych, bo zarabianie na czymś jest niezgodne z religią, nieetyczne, bądź jakie kolwiek inne bzdury. Pozdrawiam ;-)
  Tomtom ()

 • Jestem człowiekiem wierzącym, ale wbrew wszystkiemu moje słowa nie powinny być stronnicze- bo byłem ateistą. Drodzy koledzy, czytając powyższe komentarze zobowiązałem się do dodania swoich dwóch słów. Powiedzcie mi zadeklarowani ateiści- skąd w was tyle werwy do "nawracania na jedyny słuszny sposób myślenia"? sami nie jesteście pewni swojej idei? - jak spłoniecie w piekle to zabierzecie kilka owieczek ze sobą. Oczywiście tutaj jest to forma żartu: tak naprawdę szanuje dużą część ateistów za to, że potrafią wmiarę logicznie uargumentować fakt nieistnienia (chodz tego sie nie da udowodnić). Większość ludzi wierzących tak naprawdę nie jest do końca świadomych, w co tak naprawdę wierzy. A rzeczy kierowane przeciwko wam typu "krzyczysz Jezus Maria, a nie wierzysz - hipokryta" są poniżej jakiejkolwiek krytyki i oceny. Są to bowiem środki wyrazu głęboko zakorzenione w naszym języku. Ale ludzie - Nie oceniajcie książki po okładce - Biblia to naprawdę ciekawa księga. Większość z was raczej nie przeczytała więcej niż kilka ksiąg, a jednak ją oceniacie (bez urazy, może się mylę). Nie oceniam ludzi piszących, mówiących o ateistach "spłoniecie w piekle", ale oceniam czyn - popełniają grzech bowiem tylko Bóg może was sądzić za złe uczynki. Czyńcie dobro, i szanujcie innych ludzi - to jest najważniejsze ;). A nie wiara w wielką sektę watykańską czy inne kocie wiary czy jakieś tam. Mam nadzieje, że zauważycie kiedyś interwencje Boga w waszym życiu ;) Pozdrawiam przyszłych fizyków
  Adrian ()

 • Powiem tak: liczyłem na komentarz typu" dobre streszczenie", "złe streszczenie" a Wy internauci znowu się kłócicie. Wierzycie w Boga- dobrze, ja również. Nie wierzycie w Boga- w porządku, w pełni to rozumiem. Dziękuję i pozdrawiam.
  Maciek (maciekgrubas {at} gmail.com)

 • Ci którzy tak beszczelnie obrazają Boga dziwie sie wam że się nie boicie tego co piszecie, może najwyższa pora zacząć bo czy tego chcecie czy nie Bóg istnieje i każdy przed nim odpowie osobiście.
  ona ()

 • W raju nie staną ludzie wierzący tylko dobrzy. A streszczenie dobre ,tylko nie rozumiem chęci zdołowania uczniów traumatycznymi historiami wojennymi. Pamięć jak pamięć ale bez przesady.
  Jędrzej ()

 • do Artur Mylisz się, Bóg żąda całkowitego podporządkowania, zawierzenia się mu, albo się wierzy prawdziwie, albo się "udaje", tu nie ma czegoś pomiędzy głęboką wiarą a ateizmem.
  Darek (sami-may12 {at} gmail.com)

 • Nikt nikomu nie karze wierzyć w Boga, ale czy to oznacza, że Ci co wierzą wyzywają i obrażają poglądy tych co w nic nie wierzą. Ogarnijcie się ludzie! Uszanujcie czyjąś wiarę,a nie wypisujecie jakieś brednie w większości nic nie wiedząc, bo zapewne w kościele ostatni raz byliście na pierwszej komunii.. a media robią wam wodę z mózgu jaki to kościół nie jest ;)
  M (princess_ {at} poczta.onet.pl)


Tagi: