Tadeusz Borowski - biografia
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1 lipca 1951 roku, pięć dni po narodzinach jego córki - Małgorzaty, Borowski dokonał próby samobójczej, wskutek czego, po dwóch dniach spędzonych w szpitalu, zmarł. Miał 29 lat.

Twórczość Tadeusza Borowskiego
- wiersze: „Gdziekolwiek ziemia” 1942, „Arkusz poetycki nr 2” 1944, „Imiona nurtu” 1945
- zbiory opowiadań: „Byliśmy w Oświęcimiu” (wspólnie z K.Olszewskim i J. Nel- Siedleckim) 1946, „Pewien żołnierz. Opowieści szkolne” 1947, „Pożegnanie z Marią” 1948, „Kamienny świat” 1948, „Opowiadania z książek i gazet” 1949.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Behawioryzm w opowiadaniach Borowskiego
2  Obozowa codzienność w opowiadaniach Borowskiego
3  Tragiczne relacje ojca i syna w opowiadaniu „Dzień na Harmenzach”Komentarze
artykuł / utwór: Tadeusz Borowski - biografia


 • Można pisać Oświęcim tak samo jak można pisać Brzezinka. Przecież obozy właśnie w tych miejscowościach były. Niemcy używali po prostu niemieckich nazw. Jak Polak jedzie przykladowo do Monachium to tez raczej nie mówi, ze jedzie nach Muenchen...
  Filip (Filip {at} op.pl)

 • O Borowskim i jego "przejściu" na komunizm napisał Miłosz w eseju "Zniewolony umysł". Nie wymienił go z nazwiska, pisał o nim pod nazwą Beta. Bardzo wartościowy esej, opisujący mechanizmy przeciągania pisarzy na stronę ideologii socrealistycznej.
  Kasiuleńka ()

 • Auschwitz to niemiecki odpowiednik Oświęcimia. To dokładnie tak jak Posen - czyli Poznań, a o to jakoś nikt nie ma pretensji. "W lutym 1943 roku Borowski został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu." - jest to forma poprawna, miejsce się nie zmieniło, tylko ignoranci nie wiedzą, że był to obóz nazistowski, a nie polski. Ale na ignorantów nie ma rady. Ludzie ubzdurali sobie, że jak użyją niemieckiej nazwy to jakoś zrehabilituje to cokolwiek. Tutaj nie ma czego rehabilitować.
  anonim (einmana {at} tlen.pl)

 • Nie można mówić o obozach w Oświęciumiu z bardzo prostego powodu. Podczas gdy miejscowość nazywała się Oświęcim nie było tam żadnego obozu.Dopiero pod okupacją , gdy nazwę zmieniono na Auschwitz, powstał tam obóz zagłady. Nigdy nie było takowego w Oświęcimiu. Jeśli my nie będziemy dbać o tę poprawność, to kto zrobi to za nas?
  lunacy (lunacy {at} op.pl)

 • Droga Ewelinko, Polak ma rację. My wiemy, ale inni nie i między innymi przez to, że tych 2 nazw używa się wymiennie powstają takie brednie, że obozy koncentracyjne budowali Polacy i, że to Polacy zagazowywali żydów. Niestety na zachodzie często pojawiają się takie głupie, irracjonalne informacje.
  Kasik ()

 • Do Polaka -to przeczytaj sobie tytuł zbiorów opowiadań cytuję: " Byliśmy w Oświęcimiu" Owszem ważne ale dla przyszlych pokoleń że to nie obozy polskie a nazistowskie. My jednak wiemy że Auschwitz to obóz który znajdowal się na polskiej ziemi-właśnie w Oświęcimiu
  Ewelinka (---)

 • "W lutym 1943 roku Borowski został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu." Nie możecie pisać że został wywieziony do Oświęcimia, to było Auschwitz ! Oświęcim jest to polska miejscowość, a Auschwitz to miejsce gdzie mordowano ludzi. Wydaje się to niektórym mało ważne ale dla niektórych jest to wielka różnica..
  Polak ()


Tagi: